S cestovatelem a fotografem Jiřím Blatou z Opavy jsme vás v magazínu Toulavé Šlápoty již seznámili. Tehdy jsme si povídali o jeho začátcích a dalším vývoji na poli cestování a poznávání. Byla by však škoda tímto skončit. Jiří Blata zná velmi dobře Afriku a nejen to, za ta léta, co černý kontinent mnohokrát navštívil, shromáždil unikátní sbírku kmenového umění a věcí denní potřeby. Kompletní sbírkový fond by hravě vydal na zřízení stálého afrického muzea v Opavě.

Jiří Blata (třetí zleva) s několika kamarády když slavil roku 2018 70. narozeniny.
Jiří Blata (třetí zleva) s několika kamarády když slavil roku 2018 70. narozeniny.

Začalo to na počátku 70. let

„Moje sbírka čítá okolo 1 600 exponátů a na různých výstavách mohli lidé zatím shlédnout zhruba 700 kusů,“ uvádí cestovatel Jiří Blata. Jeho první expedice do Afriky se uskutečnila v roce 1970 a byla to výprava do Maroka na pohoří Vysoký Atlas s výstupem na vrchol Džabal Tubkal. Dnes již má na svém kontě velmi mnoho afrických zemí, a to se do některých vracel opakovaně. „Například v Etiopii nebo v Kamerunu jsem byl již nesčetněkrát. Každá moje cesta má nějaký specifický konkrétní cíl, který se týká jak navštívených míst, tak sbírkového fondu a fotomateriálu,“ pokračuje Jiří Blata.

I takové věci čítá sbírka afrického umění.
I takové věci čítá sbírka afrického umění.

Multižánrové centrum

Zamýšlené africké muzeum v Opavě by zahrnovalo nejen jeho kompletní sbírku, množství fotografií, ale také další cestovatelské aktivity, a to zaměřené na celé rodiny. „Mám v plánu zřídit v muzeu menší africký skanzen pro děti, malé minizoo s několika africkými zvířaty, etnokavárnu, knihovnu, prostor pro přednášky. Vybudovat prostě multižánrové cestovatelské centrum. Lidé se seznámí s životem konkrétních domorodých národů, dostane se jim odborného poradenství apod.,“ vypočítává své plány Jiří Blata.

Každá soška má pro Afričany nějaký význam.
Každá soška má pro Afričany nějaký význam.

Překvapený člen královské rodiny

Celý projekt závisí především na tom, aby byla k dispozici vhodná budova. V tomto směru se již léta nedaří realizovat konkrétní kroky, které by k něčemu vedly. Poslední větší výstavu měl Jiří Blata v Opavě roku 2013 a byl to velký úspěch. „Výstavu Duch Afriky navštívil i člen královské rodiny z Kamerunu a byl mile překvapen. Projevil zájem o vybudování něčeho podobného u nich v Kamerunu,“ doplňuje Jiří Blata.

Exponáty jsou vskutku roztodivné.
Exponáty jsou vskutku roztodivné.

Afrika je úžasný kontinent

Afrika je úžasně zajímavý kontinent, ale s postupem civilizace se i tento svět mění. „Poslední dobou je rozšířena tzv. etnoturistika, a to je špatně. Místní kmeny, které přicházejí s bělochy často do styku přišly na to, že z toho mohou něco mít a snaží se vydělat úplně na všem. Komercionalizace pronikla i sem. Bohužel, to má negativní dopad právě na místní kmeny. Já vždy raději cestuji ještě dál, za vzdálenějšími kmeny, které si ještě udržují svůj způsob života. Expedice bych chtěl organizovat i v budoucnu, i když už se jich třeba nebudu osobně účastnit,“ dodává na závěr cestovatel a fotograf Jiří Blata.

Podobné články