Mikulov je obecně velmi pěkné město a tudíž ani není divu, že patří k nejnavštěvovanějším na jižní Moravě. Navíc, leží v překrásné Pálavě, takže o to větší důvod sem zavítat. Každý, kdo do Mikulova přijíždí, nebo jede kolem, jasně vidí zdejší zámek. Ten tvoří výraznou dominantu města a prostě nejde přehlédnout. Celý zámecký areál pak je velmi zajímavý a bylo by škoda si nechat tohle všechno ujít. Udělejte si procházku Mikulovem až k zámku a seznamte se více s tímto kulturním skvostem.

Zámek je nádherný ze všech úhlů pohledu.
Zámek je nádherný ze všech úhlů pohledu.

Prakticky uprostřed města

Mikulov leží v okrese Břeclav, a to v těsném sousedství Lednicko-valtického areálu a Novomlýnských nádrží. Kolem dokola se rozprostírá nádherná Pálava. Minimálně jednou za život by sem měl dorazit každý milovník cestování. Zdejší zámek se nachází prakticky uprostřed Mikulova a je tedy snadno dosažitelný pro všechny návštěvníky Mikulova. Procházka historickým centrem města je zajímavá a u zámku budete vpravdě během chvilky. Nic složitého ani namáhavého a v pohodě to zvládnou i děti. Není tedy co řešit, stačí vyrazit na cestu.

Už příchod k zámku je impozantní.
Už příchod k zámku je impozantní.

Od hradu k zámku

V Mikulově stál původně románský hrad a jeho počátky sahají až do 11. století. Od 13. století začaly postupně různé přestavby, které daly objektu současnou podobu barokního zámku. Vlastníci se rovněž střídali. A byly to velmi vážené a významné šlechtické rody. Nejprve zde působili Lichtenštejnové, po nich pak Kereczenyiové a nakonec Dietrichsteinové (ti mají kousek pod zámkem svou hrobku, kterou ani nelze přehlédnout). Mikulovský zámek potkala rána osudu jednou, a to, když v roce 1719 vyhořel. Nakonec přestál i tohle a je zde pro každého zájemce dodnes.

Část krásné zámecké zahrady.
Část krásné zámecké zahrady.

Kochejte se a foťte

Zámek je sám o sobě velmi fotogenický, a to nejen už z dálky, ale i zblízka. Díky své poloze je možností k fotografování mnohem více, o čemž vás přesvědčí nádherné výhledy na město a okolní pálavskou krajinu. Zámek má dvě hlavní nádvoří, spojovací chodbu mezi západní a východní budovou, překrásné barokní zahrady. Nedaleko (přímo na dohled) je pak předsunutá obranná věž zvaná Kozí hrádek, která dnes slouží jako vyhlídka. A jedna taková malá pozoruhodnost, na zámku kdysi pobyl i francouzský císař Napoleon Bonaparte.

Nechybí sochařská výzdoba.
Nechybí sochařská výzdoba.

O zámek se stará muzeum

V současné době je zámek ve správě Regionálního muzea Mikulov, které zde i sídlí. Prohlídkové okruhy vám přiblíží minulost zámku, ukáží vím nekrásnější sály a seznámí s osobním životem Dietrichsteinů. Spatříte zámeckou knihovnu a s ní i část někdejší kardinálské knihovny (na velké devastaci této knihovny se podíleli za třicetileté války Švédové). Zámecká knihovna svého času dokonce sloužila i jako zámecké divadlo. V zámeckém sklepení si můžete prohlédnout opravdovou raritu, a to největší sud na víno ve střední Evropě, který pochází z roku 1643. Jak vidíte, je toho hodně a máte se na co těšit. Využijte všeho, co se nabízí. A když už jste v Mikulově, dopřejte si někde skleničku lahodného vína.

Opravdová dominanta města.
Opravdová dominanta města.

Podobné články