Navštěvujete rádi památky, když zavítáte někam do jiného města? Mnozí z vás jistě ano. V tomhle ohledu je Česká republika velmi bohatá na zajímavé cíle. Zdaleka tady nejde „jen“ o zámky či muzea. Některé skvosty se svým způsobem vymykají. Příkladem je Velká synagoga v Plzni. Pokud jste si ji ještě neprohlédli zevnitř, určitě tak při první příležitosti udělejte.

Velkou synagogu nepřehlédnete.
Velkou synagogu nepřehlédnete.

Největší synagoga v České republice

Plzeňská Velká synagoga byla dokončena v roce 1893. Jedná se o největší synagogu v České republice a druhou největší v Evropě. Postavena byla podle návrhu vídeňského architekta Maxe Fleischera. Dodnes krásně doplňuje širší centrum metropole Plzeňského kraje a dává nahlédnout do své historie i současnosti. Budova synagogy je nápadná už z dálky a není divu, že mnozí si ji fotí ještě dřív, než vstoupí dovnitř.

Interiér zaujme na první pohled.
Interiér zaujme na první pohled.

Přežila nacisty i komunisty

Celkové náklady na výstavbu Velké synagogy činily 141 092 zlatých. Velká synagoga obsahuje neuvěřitelných 1 200 míst k sezení a jako zázrakem přečkala jak nacistickou okupaci, tak komunistické období. V současné době je synagoga využívána jak k židovským bohoslužbám, tak k výstavním a koncertním akcím. Ať už půjdete na prohlídku této historické památky nebo nějakou akci, tak zážitek je v každém případě zaručen.

Vejde se sem opravdu mnoho věřících.
Vejde se sem opravdu mnoho věřících.

Nikam nespěchejte

Velká synagoga je běžně přístupná veřejnosti a můžete si ji prohlédnout opravdu dokonale a nerušeně. Je lepší nespěchat a projít si všechna patra a zákoutí tohoto náboženského židovského stánku. Interiér synagogy je bohatě vyzdoben a velmi fotogenický. Věřte, že zde nebývá „narváno“ (nepočítáme-li bohoslužby) a vy se ocitnete v místě klidu a rozjímání. Velká synagoga je vzdálena jen asi deset minut chůze od centrálního náměstí v Plzni, což má tu výhodu, že nemusíte objekt nijak zvlášť hledat.

Vše dokonale propracováno.
Vše dokonale propracováno.

Podobné články