Někdy je až s podivem jaká různá muzea existují a co všechno svým návštěvníkům nabízejí. Mnohdy jde přitom o fakt zajímavá a neobvyklá témata. Člověk by ani nevěřil, že zrovna tohle někde dokázal zrealizovat. Věděli jste například, že své muzeum má rovněž diabetes, přesněji diabetes mellitus čili cukrovka? Navštívit můžete tuto expozici přitom zcela zdarma.

Muzeum je v krásné obci.
Muzeum je v krásné obci.

Vzhůru na sever, do Slezska

Muzeum diabetu, jak zní oficiální název, najdete v Háji ve Slezsku na Opavsku v Moravskoslezském kraji. Muzeum vzniklo díky zdejšímu občanovi Vítězslavu Kupčíkovi. Ten se o něj taky stará a rád vám udělá průvodce. Návštěva je totiž možná vždy po domluvě předem, ale to si jistě sami ohlídáte. Něco podobného totiž hned tak někde neuvidíte.

Velké množství exponátů

Vítězslav Kupčík nashromáždil okolo 1200 exponátů (funkční i nefunkční). Jde o různé pomůcky sloužících k diagnostice a léčbě diabetu. Obdivovat tak lze např. glukometry, testovací proužky, přístroje pro kontinuální monitoraci glykémie, inzulínové pumpy, injekční stříkačky či inzulínová pera. Muzeum diabetu je veřejnosti přístupné od roku 2018.

Mnohý diabetik jistě dobře zná.
Mnohý diabetik jistě dobře zná.

Uvidíte i skutečné rarity

Vedle běžných pomůcek, historických nebo současných, má Muzeum diabetu ve své sbírce rovněž skutečné rarity. Jedná se o dávkovač inzulínu MADI-Pen a pak také polarimetr (stanovuje množství cukru v kapalině). Je dosti pravděpodobné, že při vaší návštěvě shlédnete také věci nové, protože počet exponátů se postupně rozrůstá dál a dál. Nechte se tudíž překvapit.

Udělejte si procházku po Háji ve Slezsku

Návštěva Muzea diabetu není program na celý den. Zbude vám dost času i na procházku. První písemná zmínka o Háji ve Slezsku pochází z roku 1366. Mají zde hezký kostel svatého Valentýna a hlavně, výborné místo pro oddech. Užije si celá rodina. Konkrétně jde o Mlýn vodníka Slámy. A pokud máte chuť na další toulání, tak slezská metropole Opava je odtud pouhých 14 kilometrů.

Další z pomůcek.
Další z pomůcek.

Podobné články