Česká republika má různých stezek opravdu nepočítaně. Mnohé jsou velmi zajímavé a některé dokonce svým způsobem neobvyklé. Pro cestovatelské aktivity jsou stezky doslova ideální, a to z mnoha důvodů. Jedna taková vpravdě zážitková stezka na vás čeká v severních Čechách. Ukáže vám jedno ze zdejších krásných měst trochu z jiného úhlu pohledu.

Nejen pivaři a vinaři

Stezka za pivem a vínem, tak se jmenuje ona trasa a najdete ji v Ústeckém kraji. Oním zmiňovaným městem jsou Litoměřice. Pivo a víno mají hodně společného s celkovým životem Litoměřic a tudíž není divu, že se tyto atributy přenesly i do cestovního ruchu. Ostatně, sami se můžete snadno přesvědčit o čem vlastně stezka pojednává. A klidně sebou vezměte také psího společníka.

Muzeum a radnice v Litoměřicích.
Muzeum a radnice v Litoměřicích.

Tradice vinařství a vaření piva

Litoměřicko má velkou tradici ve vinařství a vaření piva. Víno a pivo provází zdejší obyvatele snad od nepaměti. Toto umění uměli ocenit už králové, a to plně po zásluze. Je tudíž navýsost jasné, že současné Litoměřice navázaly na tradici a pro poznání návštěvníkům zřídily Stezku za pivem a vínem. K dispozici jsou ony chutné nápoje, ale vlastně celé město.

Víno už ve středověku

O místních vinicích se zmiňuje už Zakládací kapitula litoměřická z roku 1057. Velkého rozmachu se pěstování révy dočkalo za vlády císaře a krále Karla IV. Expozici Litoměřické vinařství si můžete prohlédnout v prostorách bývalého dominikánského kláštera a také ve Vinném šenku na Mírovém náměstí. Je jasné, že nezůstane jen u prohlídky. Městská vyhlídková věž Kalich ze 16. století je pak nejen přístupná, ale svým tvarem má připomínat vinařskou tradici.

Soutok Labe a Ohře.
Soutok Labe a Ohře.

Také pivo zde bylo odjakživa

Vaření piva má obdobnou tradici jako pěstování révy. Litoměřické občany provázelo pivo snad odjakživa. Dnes zde působí několik malých pivovarů. Navštívit můžete pivovar Labuť a využít i akce Den ve společnosti sládka. Pivovar Koliba pořádá kurzy Uvař si vlastní pivo a má dokonce své pivní lázně. Biskupský pivovar U sv. Štěpána umožňuje ochutnávky a lze si zde vlastnoručně načepovat pivo.

Projděte se celými Litoměřicemi

Litoměřice jsou samy o sobě krásné. Prohlédnout si můžete například kostel Zvěstování Panny Marie, biskupskou rezidenci, katedrálu sv. Štěpána, divadlo Karla Hynka Máchy. Mimochodem, toto divadlo patří k nejstarším v Čechách (založené roku 1822). Přehlédnout se nedá historické Dómské náměstí. Nějakou dobu v Litoměřicích žil Karel Hynek Mácha, proto ho tu mnoho věcí připomíná.

Litoměřice jsou krásné město.
Litoměřice jsou krásné město.

Okolí má své půvaby

Litoměřice leží na soutoku řek Labe a Ohře. V těsném blízkosti města je Polabská nížina a začíná zde České středohoří. Město se nachází na jeho úpatí. Přirozenou dominantou Litoměřic je pak kopec Radobýl (399 m n. m.), odkud se vám naskytnou krásné výhledy nejen na městskou zástavbu, ale i okolí. Jak je vidět, po zdolání Stezky za pivem a vínem, máte spoustu dalších variant jak prožít svůj pobyt v této části severních Čech. Konkrétní plány jsou pak jen a jen ve vašich rukou.


Podobné články