Česká republika má různých stezek opravdu nepočítaně. Mnohé jsou velmi zajímavé a některé dokonce svým způsobem neobvyklé. Pro cestovatelské aktivity jsou stezky doslova ideální, a to z mnoha důvodů. Jedna taková vpravdě zážitková stezka na vás čeká v severních Čechách. Ukáže vám jedno ze zdejších krásných měst trochu z jiného úhlu pohledu.
Nejen pivaři a vinaři
Stezka za pivem a vínem, tak se jmenuje ona trasa a najdete ji v Ústeckém kraji. Oním zmiňovaným městem jsou Litoměřice. Pivo a víno mají hodně společného s celkovým životem Litoměřic a tudíž není divu, že se tyto atributy přenesly i do cestovního ruchu. Ostatně, sami se můžete snadno přesvědčit o čem vlastně stezka pojednává. A klidně sebou vezměte také psího společníka.
Tradice vinařství a vaření piva
Litoměřicko má velkou tradici ve vinařství a vaření piva. Víno a pivo provází zdejší obyvatele snad od nepaměti. Toto umění uměli ocenit už králové, a to plně po zásluze. Je tudíž navýsost jasné, že současné Litoměřice navázaly na tradici a pro poznání návštěvníkům zřídily Stezku za pivem a vínem. K dispozici jsou ony chutné nápoje, ale vlastně celé město.
Víno už ve středověku
O místních vinicích se zmiňuje už Zakládací kapitula litoměřická z roku 1057. Velkého rozmachu se pěstování révy dočkalo za vlády císaře a krále Karla IV. Expozici Litoměřické vinařství si můžete prohlédnout v prostorách bývalého dominikánského kláštera a také ve Vinném šenku na Mírovém náměstí. Je jasné, že nezůstane jen u prohlídky. Městská vyhlídková věž Kalich ze 16. století je pak nejen přístupná, ale svým tvarem má připomínat vinařskou tradici.
Také pivo zde bylo odjakživa
Vaření piva má obdobnou tradici jako pěstování révy. Litoměřické občany provázelo pivo snad odjakživa. Dnes zde působí několik malých pivovarů. Navštívit můžete pivovar Labuť a využít i akce Den ve společnosti sládka. Pivovar Koliba pořádá kurzy Uvař si vlastní pivo a má dokonce své pivní lázně. Biskupský pivovar U sv. Štěpána umožňuje ochutnávky a lze si zde vlastnoručně načepovat pivo.
Projděte se celými Litoměřicemi
Litoměřice jsou samy o sobě krásné. Prohlédnout si můžete například kostel Zvěstování Panny Marie, biskupskou rezidenci, katedrálu sv. Štěpána, divadlo Karla Hynka Máchy. Mimochodem, toto divadlo patří k nejstarším v Čechách (založené roku 1822). Přehlédnout se nedá historické Dómské náměstí. Nějakou dobu v Litoměřicích žil Karel Hynek Mácha, proto ho tu mnoho věcí připomíná.
Okolí má své půvaby
Litoměřice leží na soutoku řek Labe a Ohře. V těsném blízkosti města je Polabská nížina a začíná zde České středohoří. Město se nachází na jeho úpatí. Přirozenou dominantou Litoměřic je pak kopec Radobýl (399 m n. m.), odkud se vám naskytnou krásné výhledy nejen na městskou zástavbu, ale i okolí. Jak je vidět, po zdolání Stezky za pivem a vínem, máte spoustu dalších variant jak prožít svůj pobyt v této části severních Čech. Konkrétní plány jsou pak jen a jen ve vašich rukou.