Nádhernou přírodu miluje snad každý, kdo má aspoň nějaké toulavé boty. Sem tam se ovšem stane, že na cestách můžete narazit na dílo vytvořené lidmi a přitom dokonale pasuje do okolní krajiny. Nezřídka je to pozoruhodná stavba – technická památka, kterou stojí za to poznat detailněji. Stačí k tomu málo, prostě si vše projít a udělat si tak prima výpravu. Třeba v lesích blízko Opavy.

Weisshuhnův kanál je dokonalý už na pohled.
Weisshuhnův kanál je dokonalý už na pohled.

Výprava k řece Moravici

Přesně takovým dílem je Weisshuhnův kanál v Moravskoslezském kraji. Kdo sem zavítá poprvé bude žasnout nad umem někdejších stavitelů a zároveň ocení toulání v malebné přírodě. Takový výlet je vhodný jak pro dospělé, tak pro děti. Vymoženosti civilizace odtud nejsou daleko, takže jde vskutku spojit více poznání najednou. Neváhejte tedy a naplánujte si cestu k řece Moravici. Klidně vezměte také svého psího miláčka.

Vodní dílo dokonale zapadá do okolní přírody.
Vodní dílo dokonale zapadá do okolní přírody.

Kanál na plavení dřeva

Weisshuhnův kanál leží zhruba 12 kilometrů od Opavy, a to v lese v těsném sousedství obce Žimrovice. Jedná se původně o vodní náhon, vybudovaný ve svazích skalnatých kopců, jehož posláním bylo plavení dřeva do továrny na papír v Žimrovicích. Mimochodem, ona papírna funguje dodnes, i když dříví se již nesplavuje. Celá stavba je unikátní technickou památkou, která vzbuzuje respekt a údiv.

Zde je proražen tunel mezi splavem na řece Moravici a náhonem.
Zde je proražen tunel mezi splavem na řece Moravici a náhonem.

Odvážný podnikatel měl svou vizi

O vybudování vodního náhonu se zasloužil podnikatel a majitel papírny (vlastnil rovněž pily, pozemky, mlýny) Carl Weisshuhn. Dílo bylo dokončeno v roce 1841 a svému účelu sloužilo do roku 1966. Weisshuhnův kanál má tři tunely, dva akvadukty, několik lávek. Tunel spojující řeku Moravici s náhonem vede přes Kozí hřbet a je 41 m dlouhý, 4 m široký a 3 m vysoký. Celková délka náhonu činí 3,6 km. Jen tak mimochodem, Carl Weisshuhn byl dědečkem spisovatelky a ochránkyně africké přírody Joy Adamsonové.

Uvidíte i zajímavé přírodně - technické scenérie.
Uvidíte i zajímavé přírodně – technické scenérie.

Kanál je součástí technotrasy

Weisshuhnův kanál zahrnul Moravskoslezský kraj oficiálně do svého projektu Stezka technických památek Moravskoslezského kraje. Projekt je určen na podporu cestovního ruchu a obsahuje všechny zajímavosti technického charakteru, které se na území Slezska a severní Moravy nacházejí. Nutno podotknout, že tento vodní náhon si takovou pozornost zcela právem zaslouží.

Vše do sebe dokonale zapadá

Podstatnou část vodního náhonu si můžete nerušeně prohlédnout (v náhonu většinou bývá voda, takže uvidíte jak to asi kdysi vypadalo), a to včetně Weisshuhnova splavu na řece Moravici, který je umístěn u tunelu vedoucí skrz Kozí hřbet. V okolí tvoří Moravice svým tokem tzv. podkovu a společně s místními lesy dotváří čarokrásnou přírodu. Doporučuje se zajít si do nedalekého Údolí černého čápa, projít se po hřebeni Kozí stezky nebo se vypravit na delší túru vedoucí až do Podhradí.

Moravice má své kouzlo.
Moravice má své kouzlo.

Moravice je ráj trampů, vodáků, táborníků

Vodní tok Moravice je ikonickou řekou všech trampů, vodáků, táborníků, rybářů a vůbec každého, kdo rád pobývá v přírodě. Několikrát do roka se organizují vodácké sjezdy Moravice. Řeka pramení v Hrubém Jeseníku 3 km jižně od Pradědu. Na jejím toku se nacházejí přehrady Kružberk a Slezská Harta. Od Žimrovic teče do nedalekého Hradce nad Moravicí až do Opavy, kde se vlévá do řeky Opavy. V Moravici se můžete v okolí náhonu koupat.

Zámek v Hradci nad Moravicí je vidět z daleka
Zámek v Hradci nad Moravicí je vidět z daleka

Žimrovice i Hradec nad Moravicí

Zmíněné Žimrovice jsou od Weisshuhnova kanálu vzdáleny zhruba 3 kilometry (od Opavy 8 km). Najdete zde možnosti občerstvení a případně i ubytování. Po dalších 3 km leží město Hradec nad Moravicí (od Opavy 6 km). Tady rozhodně navštivte zámek. Zámek je někdejším sídlem knížat Lichnovských a pobýval zde i Ludvík van Beethoven či Ferenz Liszt. V okolí se pak rozkládá Národní přírodní rezervace Kaluža.


Podobné články