Cestovat se dá všelijak a vždy to může být něčím jedinečné a inspirativní. I takový vlak má své kouzlo, a to přitom jde o hojně využívanou možnost dopravy. Není ovšem vlak jako vlak. Znáte třeba Horehronský expres? Pokud jste ještě neměli příležitost se s ním svézt, tak si dobře naplánujte svou další cestu na Slovensko. V žádném případě nebudete litovat.

Horehroní je vyhlášené

Horehronský expres vás sveze po jednom z nejkrásnějších slovenských regionů. Navíc, jsou odtud nedaleko další zajímavosti. Jak si vše zorganizujete a naplánujete je jen na vás. Dost možná, nezůstanete pouze u jedné jízdy. Ostatně, Horehroní je vyhlášenou turistickou destinací a pokud chcete nasát tu správnou náladu, pusťte si neméně skvělou písničku zpěvačky Kristíny Horehronie.

Horehroní je nádherný kraj
Horehroní je nádherný kraj

Historickým vlakem na dvou trasách

Horehroní (správně vlastně Horní Pohroní) je oblast ohraničená Nízkými Tatrami, Muránskou planinou a Veporskými vrchy. Centrum se nachází v Breznu. Horehronský expres tvoří historický vlak, který vozí zájemce na dvou trasách. První: Brezno – Červená skála – Mlýnky. Druhá: Brezno – Salaš Zbojská. Historické motoráčky doprovázejí výpravčí a průvodčí v dobových uniformách a často je program i ve vlaku během jízdy.

Oblast je ohraničená také Nízkými Tatrami
Oblast je ohraničená také Nízkými Tatrami

První trasa – jedna z nejkrásnějších

Trasa z Brezna přes Červenou skálu do obce Mlýnky vede jednou z nejkrásnějších železničních tratí Slovenska. Na cestě se nacházejí unikátní technické památky jako například Strakošský a Chmarošský viadukt, tunel Kornela Stodoly či Telgártská slučka. Na své si přijdou nejen techničtí nadšenci, ale třeba i děti, pro které je jen pohled velkým zážitkem. Na takovou jízdu se prostě nikdy nezapomíná.

Druhá trasa – zbojnický kraj

Trasa z Brezna do místa zvaného Salaš Zbojská vás zavede do kraje, který byl kdysi pověstný zbojníky. Ostatně, tomu napovídá i výraz Salaš Zbojská. Právě tady se můžete seznámit s tím, jak to chodí na pravé salaši a ochutnat zdejší speciality. Místo je rovněž vstupní bránou k Muránské planině a v okolí najdete velmi úchvatnou přírodu.

Turistických cílů je dostatek

V okolí jednotlivých vlakových zastávek je dostatek různých turistických cílů. Jen namátkou. Obec Šumiac se může pochlubit Muzeem zvonů, Muránským hradem či stylovou šumiackou izbou. V Telgártu si můžete projít Voglův lovecký chodník, prohlédnout viadukty a zavítat k pramenu Hronu. Vesnička Stratená je jedním z výchozích bodů Slovenského ráje a v okolí obce Dedinky najdete vodní nádrž Palcmanská Maša.

Nezapomeňte na samotné Brezno

Když už budete v centru Horehroní v Breznu, byl by doslova hřích, nechat toto město bez povšimnutí. Brezno leží v údolí horního toku řeky Hron, a to v Banskobystrickém kraji a první písemná zmínka je z roku 1265. Na jihu sousedí se Slovenským rudohořím a na na severu s Nízkými Tatrami. Městečko stojí aspoň za malou procházku, zvláště pak v samotném městském centru.

Centrem Horehroní je Brezno - odtud vyráží Horehronský expres
Centrem Horehroní je Brezno – odtud vyráží Horehronský expres

Horehronský expres jezdí v letním období

Jak vidíte, tak Horehronský expres brázdí velmi zajímavou a úchvatnou krajinu. Odstavte na chvíli auto a nastupte do vlaku. Nezapomeňte však, že tento historický vláček jezdí pouze v letním období, a to od konce května do začátku září. Potěšující je, že se vlastně jedná o nejkrásnější cestovatelskou část roku. Tak ať vám neujede vlak.


Podobné články