Petřín, ikona Prahy, která má co nabídnout

Kdo v Praze žije, už tam byl. A kdo zde byl jen na výlětě, byl tam velmi pravděpodobně taky. Tak či onak vám zajisté udělá článek o jednom z nejznámějších míst v Praze radost. Ikonický Petřín se vypíná na levém břehu řeky Vltavy. Cesta nahoru vede zelenými svahy parku petřínských skalek, jinak řečeno Přírodní památky Petřín. A nebo využijete lanovku, nyní ovšem v rekonstrukci mimo provoz. Na Petříně najdete monumentální Petřínskou rozhlednu nebo zrcadlové bludiště. To je evergreen. Už jste se ale byli nahoře podívat do hvězdárny, na kostel sv. Vavřince nebo do Květnice? Tam už nezavítá tolik návštěvníků. Pojďme se podívat na Petřín, jenž je s Prahou spojen v pevném a nezrušitelném svazku.

Petřín a jeho ikonická rozhledna je ikonou Prahy.
Petřín a jeho ikonická rozhledna je ikonou Prahy.

Volná kopie Eiffelovky

Z vysoké věže uvidíte Prahu jako na dlani. Její kovová konstrukce platí za takovou malou pražskou Eiffelovku, aby ne – rozhledna totiž je její volnou kopií. Petřínská rozhledna je vysoká 65,5 metru a na její vyhlídkovou plošinu (ve výšce 60 m) vede 299 schodů. Váha celé věže je 175 tun. Rozhledna na Petříně vznikla v roce 1891 a dokázala se postavit neuvěřitelnou rychlostí – za pouhé tři měsíce! Rozhlednu realizoval Klub českých turistů v rámci pořádání zemské jubilejní výstavy v Praze. Na lístky si obvykle musíte vystát frontu, lze je ovšem zakoupit i online. Na rozhlednu je sice výtah, bezbariérový přístup je ale jen na spodní ochoz ve 20 metrech. Pražané svůj Petřín milují. A vy budete také.

Praha jako na dlani, z 60 metrů vysoké plošiny.
Praha jako na dlani, z 60 metrů vysoké plošiny.

Podíváme se ke hvězdám

Astronomickou pozorovatelnu na Petříně zpřístupnili veřejnosti v roce 1928. Po tragické smrti Milana Rastislava Štefánika nese hvězdárna jeho jméno, i on byl totiž vášnivý astronom. Štefánikova hvězdárna slouží k popularizaci vědy. Za jasného počasí zde probíhá denní i noční pozorování oblohy velkými dalekohledy. Dominantou budovy je hlavní kopule o průměru 7,5 metru z roku 1930. Při návštěvě hvězdárny si prohlédněte stálou astronomickou expozici. Interaktivní exponáty, výstavu meteoritů, optické pokusy či historické přístroje. To vše vás čeká, předtím, než se podíváte ke hvězdám v dalekohledech nebo promítacím sále. Mimochodem jak výstava, tak promítací sál, mají bezbariérový přístup. 

Už jste na vrcholu Petřín navštívili Štefánikovu hvězdárnu?
Už jste na vrcholu Petřín navštívili Štefánikovu hvězdárnu?

Hlavní atrakce pro děti

Oblíbená zábavní atrakce hlavně pro děti. Zrcadlové bludiště hledejte v budově hrádku, který je napodobeninou gotické brány Špička na Vyšehradě. Začátek bludiště vás uvítá plastickým obrazem boje Pražanů se Švédy na Karlově mostě. Za obrazem vás čeká bludiště ze zrcadel, kde se opravdu dozvíte co to znamená rozdvojená osobnost. Možná, že budete v jednu chvíli přítomni i osmkrát. To už necháme vaší fantazii. Jakmile se dokážete z labyrintu vymanit, bude vás čekat Síně smíchu. Sestavy všemožně vydutých a pokroucených zrcadel vás hravě přetvoří v trpaslíka, dlouhána na chůdách či zápasníka sumo. Na bludiště a rozhlednu lze zakoupit kombinovaná vstupenka.

Vedle rozhledny Petřín se nachází hlavní atrakce pro děti.
Vedle rozhledny Petřín se nachází hlavní atrakce pro děti.

Sakrální památky v blízkosti rozhledny i bludiště

Tuto sakrální historickou památku potkáte v bezprostřední blízkosti Zrcadlového bludiště a Petřínské rozhledny. Původně románský kostel, jehož nejstarší dochované zmínky sahají až do roku 1135. V první půlce 18. století se kostel rozšířil a přestavěl v barokním stylu. Už v roce 1784 však kostel zrušili, zařízení rozprodali a oltář převezli do jiného kostela. O 50 let později se kostel obnovil pro potřeby bohoslužeb. Od té doby funguje bez přerušení, nyní v rukou Starokatolické církve. Mezi rozhlednou a bludištěm se nachází také kaple Božího hrobu. Vystavěna v roce 1732 podle vzoru jeruzalémského hrobu. Čelní stěna kaple je vyzdobena sgrafitem Zmrtvýchvstání Krista.

Kostel sv. Vavřince a kaple Božího hrobu také stojí za pozornost.
Kostel sv. Vavřince a kaple Božího hrobu také stojí za pozornost.

Ráj růží a trvalek

Růžový sad na Petříně je okouzlujícím místem rozkládajícím se na 6 hektarech, kde najdete téměř 8.000 růží různých tvarů a barev. Tento prostor, původně vojenský pozemek, se ve 30. letech 20. století proměnil v rozárium ve tvaru rozevřeného vějíře. Kromě růží zde rozkvétají jabloně, magnolie a další okrasné dřeviny, které dodávají místu jedinečnou atmosféru. Vedle sadu najdete i Květnici. Zahrada nabízí barevnou podívanou od časného jara, kdy rozkvétají talovíny a ladoňky, přes letní záplavu rododendronů, azalek, pivoněk a kosatců až po podzimní astry. Po rozsáhlé revitalizaci v roce 2019 je Květnice opět v plné kráse a přístupná veřejnosti až do konce října, kdy se na noc uzavírá.

Petřín zdobí Růžová zahrada a Květnice se spoustou trvalek.
Petřín zdobí Růžová zahrada a Květnice se spoustou trvalek.

Mohlo by se ti líbit