Na světě je mnoho různých nej a zároveň mnoho těch, kteří je chtějí vyzkoušet nebo aspoň vidět. Proti gustu žádný dišputát, říká jedno lidové přísloví a v oblasti cestování to platí dvojnásob. Věděli jste například, že existuje nejdelší dřevěné schodiště světa? Ano, je tomu skutečně tak. Nachází se v severní Evropě a opravdu stojí za to. Kdo jednou vyzkoušel, vzpomíná pak celý život.

Výstup k vodní nádrži

Za nejdelší dřevěné schodiště světa se považuje výstup k vodní elektrárně Florli v jihozápadním Norsku. Kdo chce nahoru, musí zvládnout úctyhodných 4444 schodů. Tak co, ještě máte touhu vydat se na cestu a zkusit, co všechno vaše tělo vydrží? Je jasné, že na začátku bude optimismus a na konci budete dýchat jako lokomotiva.

I taková vyhlídka na zájemce čeká.
I taková vyhlídka na zájemce čeká.

Elektrárna jako turistická atrakce

Zmíněná vodní elektrárna Florli už dnes neslouží svému původnímu účelu. Nebyla však zbourána, ale ponechána na místě jako turistická technická atrakce či památka. Schodiště, se svými 4444 schody, bylo vybudováno jako udržovací pro vodovodní potrubí elektrárny. Dovedete si představit, že jste montér a jdete někam nahoru pracovat? Převýšení od hladiny moře je 740 metrů, takže se jedná o poměrně náročný výstup. Nic pro děti.

Nahoře přehrada, dole fjord

Schodiště vás dovede nejen do areálu staré elektrárny, nýbrž i k přehradě Ternevass. Dokonce zde najdete kavárnu s příznačným názvem „4444“, která je však otevřená pouze v létě. Zásadně se chodí jen nahoru, a to z toho důvodu, že je obtížné se na úzkém schodišti vyhnout. Dole pod vámi pak leží fjord Lysefjorden u obce Forsand. Kdykoliv se při výstupu zastavte a podívejte dolů. Otevře se vám vskutku nádherná příroda tak typická pro severní evropské země. Ostatně, celá stavba do okolní přírody dobře zapadá.

Vydejte se po schodech vzhůru.
Vydejte se po schodech vzhůru.

Místo je přístupné z vodní hladiny

K dolnímu konci schodiště se dostanete z vodní hladiny Lysefjordenu, kam vás dopraví trajekt. Nástupním místem je molo Lauvvik. Ostatně, k elektrárně Florli žádné cesty nevedou, takže buď lodí nebo pěšky. Lodní doprava je lepší a úžasnější. Už jen plavba celým fjordem stojí za poznání. Z paluby můžete obdivovat například skalní plošinu Pulpit Rock ve výšce 604 metrů nad fjordem. Celý Lysefjorden je 42 km dlouhý a 422 m hluboký.

Skutečně jen pro zdatné cestovatele

Vydat se na toto místo je dobrý nápad, nicméně zvažte své fyzické možnosti. Zvládnout 4444 schodů s převýšením přes 700 metrů, dá zabrat každému. Pokud už se dostanete někam doprostřed, není jiná cesta, než vzhůru. Odměnou je vám čarokrásná příroda, stará elektrárna jako technický unikát a vybudovaná odpočívadla u elektrárenského areálu. Možná, bude otevřena už zmíněná kavárna 4444 a vy si dáte něco na posilněnou. Pokud jste si svůj plán nerozmysleli, tak mnoho štěstí na výpravě k nejdelšímu dřevěnému schodišti světa v Norsku.

Norské fjordy jsou krásné.
Norské fjordy jsou krásné.

Podobné články