Zajímáte se o historii? Svým způsobem aspoň trochu určitě, neboť historie je prostě součástí cestování a každý cestovatel má zájem poznávat. Tentokrát si na své přijdou zejména milovníci historie, ale nejen jí. Poznáte minulost v podobě éry Velkomoravské říše a nenechte se zmást faktem, že cílem cesty bude Slovensko. Konkrétně tedy navštívíte hradisko Valy Bojná a můžete sebou vzít i děti. Tedy stručně řečeno, celou rodinu či partu dobrých kamarádů. Tak vzhůru na cesty k našim sousedům.

Replika domu v němž se kdysi žilo.
Replika domu v němž se kdysi žilo.

Vítejte v západním Slovensku

Obec Bojná leží v okrese Topolčany v Nitranském kraji. Jde o západní část Slovenska, tedy blíže k našim hranicím. Právě zde se nachází hradisko Valy o kterém bude řeč především. Kromě toho si v Bojné můžete prohlédnout kostel Všech svatých z roku 1787 či synagogu z 19. století. Zajímavý je pak výlet na vrchol Inovac (1 042 m n. m.) v pohoří Považský Inovac. Nejdřív ovšem vaše kroky směřují k historickému poznávání.

Archeologické naleziště Velké Moravy

Bojná a konkrétně hradisko Valy je archeologickým nalezištěm pozůstatků období Velké Moravy. Tato říše, jak známo, se nerozkládala pouze na Moravě, ale měla širší záběr. Samotná Bojná byla svého času i centrem Nitranského knížectví. Návštěvníkům je v současnosti k dispozici ono archeologické naleziště v podobě hradiska Valy (rozloha 11 hektarů) a Muzea Velké Moravy. Je tedy se na co těšit.

Brána hradiska Valy.
Brána hradiska Valy.

Na trase dálkové cesty

Samotná Bojná kdysi byla vybudována na trase dálkové cesty, tedy vlastně z obchodního hlediska naprosto ideální místo. V blízkosti se rovněž nacházela ložiska železných rud a zlata. Nejstarší osídlení se datuje do 7. až 8. století. Zachovaly se tady pozůstatky hospodářských staveb, domů s kamennými kamny, řemeslnických dílen. Našlo se mnoho zbraní, hrotů šípů a výzbroje. Samotné valy (odtud i dnešní název hradiska Valy) svědčí o obléhání a rovněž i dobytí na počátku 10. století.

Objevy, které mají velkou hodnotu

Objevy v Bojné nejsou nijak zanedbatelné, ba přímo naopak. Některé mají velkou hodnotu. Například se našlo šest unikátních pozlacených reliéfních plaket znázorňujících Ježíše Krista a anděly. Dále jde o početné symboly kříže a především vzácný bronzový zvon. Obecně tyto nálezy jsou přirovnávány k národnímu pokladu a vzbudily zájem i v zahraničí, a to například v muzeích Vatikánu.

Synagoga v Bojné.
Synagoga v Bojné.

Využijte naučné stezky

K dispozici je zde naučná stezka, která vás dovede za poznáním nejstarších národních dějin Slovenska, a to až k samotnému hradisku Valy. Začátek stezky je u Muzea Velké Moravy v Bojné. Hradisko vás seznámí s dobovým životem našich předků a aspoň na chvíli se touto formou ocitnete o několik století zpět v čase. Jak dlouho se zde zdržíte, je jen na vašem uvážení. V každém případě si odnesete neobyčejný zážitek.


Podobné články