Návštěva zoologické zahrady patří obecně k těm nejvíce oblíbeným cestovatelským akcím. Prakticky je jedno, kterou zoo navštívíte neboť všechny jsou velmi atraktivní, každý si přijde na své a můžete na jednom místě zůstat i několik hodin a přesto stále je objevovat něco nového. Existují však výjimky, které oslní z jiného úhlu. Ždírecká zoo je toho zářným příkladem, a to i přesto, že místní zvířecí obyvatelé neskáčou, nevydávají žádné zvuky, nelítají a můžete si je třeba pohladit.

Vypravit se musíte do obce Ždírec.
Vypravit se musíte do obce Ždírec.

Trochu jiná zoo

Ždírecká zoo leží v obci Ždírec (část Myť) u Blovic v Plzeňském kraji. Tak trochu jiná zoo aneb Kousnutí se bát nemusíte, takto charakterizuje zdejší zoologická zahrada sama sebe. Je to víc než výstižný slogan. Zdejší zvířátka jsou totiž umělecky zpracované sochy ze dřeva. Vidět můžete např. bobra, sovu, lišku, zajíce, vydru, jelena, jestřába a mnohé další příslušníky zvířecího světa. Je jasné, že návštěvu Ždírecké zoo si užijí jak dospělí, tak hlavně děti každého věku.

Krásné prostředí dodává punc

Ždírec a tudíž i zoo se nachází v přilehlé oblasti Národní přírodní rezervace Chejlava, a to v dubovém hájku u lesního rybníčku. Kromě zvířecích exponátů najdete v zoo také Hmyzí stezku, Stezku pro bosé nohy a různé herní naučné prvky. Vše doplňují informační tabule a stylový altánek. Ždírecká zoo je přístupná veřejnosti denně.

Tady si odpočinete i nasytíte.
Tady si odpočinete i nasytíte.

Národní přírodní rezervace Chejlava

Pro milovníky přírody je Národní přírodní rezervace Chejlava místem zaslíbeným. Rezervaci spravuje CHKO Český les. Vyznačuje se přirozeným lesním ekosystémem bučin, suťových lesů a olšin. Rozkládá se na ploše 26,51 hektarů, a to v nadmořské výšce od 538 do 616 metrů. Určitě si sem udělejte menší výšlap.

Prohlédněte si také Ždírec

Návštěva Ždírecké zoo není program na úplně celý den. Využijte tedy času a projděte se i po samotné vesničce Ždírec. První písemná zmínka pochází z roku 1326. Ves je vzdálená pět kilometrů od Blovic a leží na železniční trati Plzeň – České Budějovice. Můžete sem tedy dojet snadno i vlakem. Z památek stojí za vidění místní gotický kostel svatého Václava. Projít se můžete kolem řeky Úslavy.

Blovice jsou jen kousek.
Blovice jsou jen kousek.

Blovice jsou coby kamenem dohodil

Stejně je dobrý nápad zavítat rovněž do již zmíněných Blovic. Pět kilometrů ze Ždírce není tak mnoho (od Plzně je vzdálenost 25 kilometrů). První písemná zmínka je z roku 1284. Protéká zde řeka Úslava a potoky Chocenický, Komorenský a Cecima. Navštivte kostel svatého Jana Evangelisty, synagogu a židovský hřbitov. V zámku Hradiště najdete Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích. Blovicemi prochází tři turistické pěší trasy a cyklistická stezka.


Podobné články