Má zem je krásná jako stín červených borovic, tam, kde je Island, hoří den jako knot voskovic, hřímá zemí fjordů severák, má země zpívá jako pták, vím, že je příliš vzdálená, vzdálená, vzdálená. Těmito slovy začíná písnička Island od Wabiho Ryvoly a jakoby jasně dávala najevo o čem vlastně tato severská země je. Island si buď zamilujete nebo ho budete proklínat, v každém případě je to nesmírně nádherná země, která umí promluvit do srdcí mnoha cestovatelů a obdivovatelů nespoutané přírody. My jsme oslovili několik našich kamarádů, kteří Island skutečně navštívili a položili jim dvě stejné otázky:

Proč bys doporučil/a návštěvu Islandu?

Co tě na Islandu nejvíc zaujalo?

Třeba vás jejich poznatky budou rovněž inspirovat. Zároveň nám tito kamarádi poskytli i své fotografie, které hovoří samy za sebe.

Černá pláž, skály a mořské vlny. No, není to nádherné spojení?          Foto: Světlana Olejáková
Černá pláž, skály a mořské vlny. No, není to nádherné spojení? Foto: Světlana Olejáková

Světlana Olejáková

Proč bys doporučila návštěvu Islandu?
Island je krásná země a chtěla bych se tam ještě vrátit. Ani zdaleka jsem za ten týden neviděla všechno co jsem chtěla. Proč navštívit Island? Na to vlastně neumím odpovědět. Island je země černých pláží, bílých ledovců, zelených kopců, horkých gejzírů, soptících sopek a věčného větru. Myslela jsem si, že tam bude v červenci chladno, občas deštivo a zatím jsme měli spálené nosy a zpocená trička. Celý týden jsme měli nádherně a o to přívětivější jsou moje vzpomínky. Navštívili jsme ta nejznámější místa, která navštíví asi každý, kdo jede na Island.

Island je země černých pláží, bílých ledovců, zelených kopců, horkých gejzírů, soptících sopek a věčného větru.

Světlana Olejáková

Co tě na Islandu nejvíc zaujalo?
Ani na druhou otázku neumím odpovědět. Jen bych se opakovala. Ale jedna věc mi byla trochu nepříjemná – v červenci tam není tma. Hůř se mi spalo. Ano, nejvíc mě překvapovalo, že nebyla tma. Když jsem přemýšlela „kdy dneska postavíme stan„, skoro vždycky jsem si řekla až se setmí …


Pavla Benatzká

Proč bys doporučila návštěvu Islandu?
Kdo chce zažít Island, nejlíp je se tam podívat. Je to drsný kraj, turisty tam nijak nerozmazlují, ale procházet tou krajinou mě nesmírně bavilo.

Je to drsný kraj, turisty tam nijak nerozmazlují, ale procházet tou krajinou mě nesmírně bavilo.

Pavla Benatzká

Co tě na Islandu nejvíc zaujalo?
Krajina. Ta je jiná, než u nás. Všechno je tvořeno poměrně mladými vyvřelinami – hory, údolí, pusté pláně, vše chudé na rostliny. Hovořím o té části, kterou jsme prošli. Nezvyklé barvy hor – rezavě hnědá až po tmavou hněď, různé odstíny zelené, kouř vycházející přímo ze země, tryskající vařící voda – osobně odzkoušeno. Prostě jsem nadšena ještě teď.


Vít Kozák

Proč bys doporučil návštěvu Islandu?
Neustále je tam co podnikat. Ať už na Island zavítáte na kratší výlet, nebo na několikaměsíční pracovní nebo studijní pobyt, rozhodně jen tak nevyčerpáte různorodé možnosti trávení volného času. Jednodenních výletů v okolí hlavních tahů, měst a městeček je na Islandu nepočítaně, stejně jako vícedenních treků v bližších či odlehlejších končinách. Krom toho téměř nekonečno termálních říček, jezírek a koupališť. Island je evropskou kulturní velmocí – má největší počet literárně aktivních lidí na počet obyvatel a pochází odsud nepočítaně světově proslulých kapel. To všechno je na Islandu, především pak v Reykjavíku, cítit na každém kroku.

Hned krátce po příjezdu mě udeřilo do očí to, jak unikátní je islandská krajina.

Vít Kozák

Co tě na Islandu nejvíc zaujalo?
Hned krátce po příjezdu mě udeřilo do očí to, jak unikátní je islandská krajina. Tak odlišná od středoevropské krajiny, jak to jen jde. Je jako ze sna – těším se, až se na Island někdy vrátím.


Dávid Čačík

Proč bys doporučil návštěvu Islandu?
Island bol pre mna uz 52. krajina, ktoru som navstivil. Pre vela turistov, hlavne v poslednych 10 rokoch, je Island v top destinaciach, ale ja som ho nejak opominal, prave kvoli velkej popularite a aj mojim preferenciam, co su skor teple krajiny. Island ma velmi milo prekvapil. Navstivili sme ho v najvyssej sezone, zaciatkom jula, a vobec som sa necitil ako v top sezone. Vyhybam sa davom turistov a nejakym sposobom na Islande, aj napriek tomu ako je popularny, som to nevnimal ako problem. Ano, na najznamejsich miestach ako Fjaðrárgljúfur, Öxarárfoss alebo centrum Reykjavik-u stretnete vacsie davy, ale vsetko sa da v pohode zvladnut.

Z Islandu som odchadzal s pocitom, ze sa musim urcite vratit a pravdepodobne v zime, aby som zazil krajinu z ineho pohladu.

Dávid Čačík

Co tě na Islandu nejvíc zaujalo?
Isladnu by som udelil 100 bodov zo 100. Krajina je perfektne pripravena na turistov, pocnuc pravidelnymi linkami dostupnymi leteckymi spolocnostami, cez pozicovne aut, ponuky zajazdov, kopec ubytovani, perfektne znacenymi turistickymi miestami a 4G pokrytim takmer vsade! Okrem infrastruktury, samotna priroda a jej diverzita je nieco co neuvidite asi nikde inde na svete – mne Island najviac pripominal Novy Zeland. Co bolo naozaj unikatne, boli zmeny reliefov a prirody – pocas offroadovania cez tzv. F-roads sa priroda meni z krasnej zelenej plane pokrytej fialovymi lupinami, na Mars-pripominajucu plan a ked sa otoci clovek vlavo, uvidi obrovsky ladovec. Niet divu, ze sa Island stal popularnym miestom natacania filmov a serialov ako napr Game of Thrones. Ceresnicka na torte bol samotny Reykjavik, plny prijemnych a partychtivych Islandcanov (aj vo vyssom veku), ktori sa nehanbia popijat, tancovat a uzivat si zivot v mestskych live music baroch spolu s turistami. Z Islandu som odchadzal s pocitom, ze sa musim urcite vratit a pravdepodobne v zime, aby som zazil krajinu z ineho pohladu.


Natália Mrázová

Proč bys doporučila návštěvu Islandu?
Skutočný Island nie je destináciou pre turistov. Je miestom pre cestovateľov a dobrodruhov. Práve preto ho odporúčam. Na fotkách uvidíte predražené termálne bazény a iné atrakcie preplnené ľuďmi. No pravý Island je tichý, prázny, a divoký. Je miestom, kde v horách náhodou objavíte opustenú termálnu rieku. Kde môžete prespať na farmách s miestnymi ľuďmi len výmenou za malú výpomoc, a kde nočnú oblohu zdobia hviezdy, ktoré len tak niekde neuvidíte. Toto je Island, na ktorý nezabudnete.

Najviac ma zaujalo práve islandské nekonečné nič. Nedotknutá príroda, kde celé hodiny neuvidíte jediného človeka.

Natália Mrázová

Co tě na Islandu nejvíc zaujalo?
Najviac ma zaujalo práve islandské nekonečné nič. Nedotknutá príroda, kde celé hodiny neuvidíte jediného človeka. Na ceste si môžete spraviť piknik, sedieť tam hodiny, a neprejde okolo vás ani jedno auto. Je to úplne iný svet, ktorý som inde nezažila. No nezažila som ani takú nehostinnú zimu, tak sa na svoju cestu poriadne pripravte.

Podobné články