Nejstarší, nejkrásnější, nejlepší, Jistě bychom přívlastků našli i více. A všemi se pyšní jedno místo v hlavním městě Rakouska. Schönbrunn Zoo, neboli Vídeňská zoo, zabírá první příčky v leckterém žebříčku. I proto je to určitě jedno z míst, které by měl člověk za svůj život aspoň jednou navštívit. Zoologická zahrada se nachází v klidném a tichém komplexu Schönbrunnského paláce, který je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Zoo je domovem více než 700 druhů zvířat, od slonů a tygrů až po pandy velké. To činí z vídeňské zoo nejbližší místo, kde můžete na vlastní oči spatřit tyto roztomilé medvídky s černými oušky. 

Schönbrunn Zoo úspěšně chová pandy velké.
Schönbrunn Zoo úspěšně chová pandy velké.

Nejstarší zoologická zahrada na světě

Vídeňská zoo, Tiergarten Schönbrunn, byla založena v roce 1752 císařem Františkem I. Štěpánem Lotrinským, manželem Marie Terezie, a pyšní se tak titulem nejstarší zoologická zahrada na světě. Původně sloužila jako soukromá císařská menažerie, kde byla chována exotická zvířata jako symbol prestiže a moci. V roce 1779 byla zoo otevřena veřejnosti a postupně se rozvíjela až do moderní podoby. Od roku 1770 se zde chovali sloni, které se podařilo v roce 1906 rozmnožit. Vídeňské zoo se to podařilo jako prvnímu subjektu v Evropě. V průběhu staletí prošla několika proměnami, ale dodnes si zachovává svůj historický charakter. Svou jedinečnou atmosféru pocítíte na vlastní kůži jakmile zahradu navštívíte.

I tučňák posílá srdečné pozdravy ze Schönbrunn Zoo.
I tučňák posílá srdečné pozdravy ze Schönbrunn Zoo.

Antilopy, sloni, bizoni, hroši a hlavně panda velká

Plocha 17 hektarů a na 700 druhů chovaných zvířat z různých koutů světa. Prohlédněte si například žirafy z galerie, kde se jim můžete doslova podívat z očí do očí. Třeba z oněch očí těchto vysokých princezen zahrady získáte nějakou novou upřímnou přírodní moudrost. Mimo žiraf na vás čekají gepardi, antilopy, tučňáci, surikaty, lachtani, sloni, tygři či bizoni. Svůj domov v zoo našel ale i šimpanz, koala, hroch, lední medvěd a samozřejmě již zmíněná panda velká. Zoo Vídeň je jedinou zahradou v Evropě, která chová pandy přirozeným způsobem. Zoologická zahrada úspěšně odchovala již několik potomků tohoto druhu ohroženého vyhynutím. 

Žirafám můžete pohlédnout z očí do očí.
Žirafám můžete pohlédnout z očí do očí.

Projděte si všechny fascinující pavilony

Od procházek mezi venkovními výběhy nezapomeňte navštívit fascinující pavilony, které Vídeňská zoo nabízí. Například několikapatrový pavilon tropického deštného pralesa, kde objevíte pestrý svět tropických zvířat a rostlin. Další možností je pavilon akvárií a terárií, který ukrývá třpytivé rybky a zajímavé plazy. Historický opičí dům představuje různé druhy primátů, od malých kotulů veverovitých po vari červené. Polárium vás zaujme pohledem do podvodního světa tuleňů a tučňáků a v sousedním domě můžete sledovat lední medvědy, kteří se zrovna cpou mrkví. A pokud máte rádi farmářské zvířata, navštivte tyrolský statek, kde se dozvíte zajímavosti o starých plemenech hospodářských zvířat.

Přes 700 druhů zvířat žije v této zoologické zahradě.
Přes 700 druhů zvířat žije v této zoologické zahradě.

Zoo ve Vídni lze navštívit po celý rok

Nejstarší zoo na světě má stále barokní historický charakter, což zapůsobí na návštěvníka silným dojmem. Až se budete procházet podél zdobených zelených plotů a uvidíte centrální kruhové náměstíčko s výběhem šelem, ze kterého vedou paprskovitě cestičky do různých koutů zahrady, budete z toho mít opravdu příjemné pocity. Zoo decentně spojuje architekturu s moderními prvky a neztrácí svůj historický nádech. Zoo ve Vídni je otevřena celoročně, což z ní činí ideální tip na výlet po celý rok. Můžete navštívit rovněž blízkostí dostupný císařský palác Schönbrunn. Nebo se inspirujte naším článkem o Vídeňských památkách. Chybu neuděláte, spojíte-li si zoo s návštěvou věhlasných vánočních trhů.

Obědová pauza ledního medvěda ve Schönbrunn Zoo.
Obědová pauza ledního medvěda ve Schönbrunn Zoo.

Důležité úsilí nejen pro ochranu ohrožených druhů

Schönbrunn Zoo je aktivně zapojená do řady mezinárodních projektů na ochranu ohrožených druhů zvířat a dlouhodobě spolupracuje s mnoha zoologickými zahradami po celém světě. Účastní se chovných programů mimo pandy velké i pro tygry sibiřské nebo nosorožce indické, a přispívá k záchraně těchto vzácných druhů. Zoo se rovněž podílí na projektech zaměřených na obnovu přirozeného prostředí, aby se mohla ohrožená zvířata vrátit zpět do volné přírody. Vídeňská zoo spolupracuje s Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií (EAZA) a Světovým svazem ochrany přírody (IUCN), aby pomohla udržet biologickou rozmanitost na globální úrovni.

Vzplanutí zvířecí lásky nebo vyřizování účtů v souboji?
Vzplanutí zvířecí lásky nebo vyřizování účtů v souboji?

Podobné články