Máte rádi Valašsko? Tento kraj je obecně velmi oblíbený a stále je zde co poznávat. Tak schválně, byli jste již na rozhledně Maruška? Pokud ne, máte důvod k výpravě na Vsetínsko a do zdejší části Beskyd. Uvidíte, že nebude litovat. Sbalte věci, celou rodinu a případně i psího kamaráda a hurá do Beskyd, konkrétně na Hostýnské vrchy.

Rozhledna Maruška má své kouzlo.
Rozhledna Maruška má své kouzlo.

Typický valašský styl

Rozhledna Maruška je dřevěná stavba v typickém valašském stylu a najdete ji u malebné vesničky Hošťálková. Rozhledna byla zpřístupněna veřejnosti v roce 2014, stojí ve výšce 664 m n. m. A sama měří 16 metrů. Nemusíte ji dlouho hledat, je umístěna na trase mezi Trojákem (583 m n. m.) a vrchem Bludný (659 m n. m.).

I taková stavení uvidíte v Hošťálkové.
I taková stavení uvidíte v Hošťálkové.

Uvidíte toho vskutku hodně

Rozhledna Maruška je volně přístupná po celý rok a zároveň zde má své stanoviště Český hydrometeorologický ústav. Z vyhlídkové plošiny uvidíte na Hostýnské a Vizovické vrchy, Javorníky, Karpaty. Přímo u Marušky se nachází „místo šťastného návratu“, což je kámen s hladicím bodem. Kdo se jej dotkne, znovu se sem vrátí. Nezapomeňte si tedy také sáhnout. Pro jistotu.

Hošťálkovický zámek.
Hošťálkovický zámek.

Vesnička Hošťálková je známá z písně

Vesnička Hošťálková (okres Vsetín, Zlínský kraj) se rozkládá západně od Vsetína v Hostýnských vrších, a to v údolí potoka Ratibořky. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1505. Dnes zde žije něco málo přes 2 tisíce obyvatel. Místní rodačka Kamila Polonyová složila a nazpívala o této vesničce nádhernou píseň Nad našú Hošťálkovú. Tak nezapomeňte, při výpravě na rozhlednu Maruška, navštívit také Hošťálkovú, kde dobří ludé žijú.


Podobné články