Přemýšlíte kam vyrazit příště? Zdá se vám, že už jste byli téměř všude? Můžete si klást tyto otázky, ale zdání mnohdy klame. Poznali jste například Prácheňsko? Ano, taková oblast v České republice existuje a jde o dosti malebnou část naší vlasti. Jen je třeba se vypravit do jižní části Čech. Vaše putování a poznávání může začít. Vítejte na cestě.

Historické území českého království

Prácheňsko je historické území českého království. Název je odvozen podle hradu Prácheň u Horažďovic. Má tedy svou dlouholetou tradici. Rozkládá se na rozhraní Jihočeského kraje, Plzeňského kraje a kousek zasahuje i do Středočeského kraje. Zhruba tak kopíruje povodí řeky Otavy. Pro bližší představu se jedná o území v okolí měst Blatná, Písek, Březnice, Horažďovice, Prachatice, Vimperk, Rožmitál pod Třemšínem, Strakonice, Sušice.

Písek je centrem Prácheňska.
Písek je centrem Prácheňska.

Prácheňské muzeum ukáže dokonalý obraz

Vpravdě dokonalý obraz o Prácheňsku vám ukáže Prácheňské muzeum v Písku. Tohle zařízení dokonce získalo titul Evropské muzeum roku 1996. Vzniklo již v roce 1884 a sídlí v areálu královského hradu založeného králem Přemyslem Otakarem II. Expozice Prácheňského muzea jsou tématicky rozděleny takto: Pravěk a doba slovanská, Počátky hradu a města Písku, Dějiny regionu, Chráněná území, Nerostné bohatství, Kulturní tradice Písecka, Zlato v Pootaví, Ryby a rybářství, Písecký venkov v 19. století, Obrazová galerie českých panovníků.

Za památkami Prácheňska

Jakékoliv památky jsou neodmyslitelnou součástí kraje od nepaměti. Mnohdy stojí za pozornost a Prácheňsko má co nabídnout. Skočice má zajímavý osmihranný kostel Navštívení Panny Marie. Ve Strakonicích si nenechte ujít Muzeum středního Pootaví, které sídlí v místním hradě. Vodňany se pochlubí děkanským kostelem Narození Panny Marie. V Chelčicích zase mají dochovaný původní špýchar (sýpku), kde je dnes památník Petra Chelčického. Lomec pak představuje poutní místo s barokním kostelem Panny Marie. Celá tato památková trasa má celkem 35 kilometrů.

Prácheňské muzeum v Písku.
Prácheňské muzeum v Písku.

Za kladrubským drakem, turistika i zámky

Za kladrubským drakem, ta se jmenuje další poznávací trasa Prácheňska. Má celkem 26 kilometrů. Poznáte Strakonice s hradem a dudáckou tradicí, podíváte se do Katovic na Kněží horu, kde kdysi bývalo slovanské hradiště. Muzeum selského statku najdete ve Volenici. Kladruby nabídnou zámeček a poutní kapli Nejsvětější Trojice. Zámkem se pochlubí rovněž Střelské Hoštice a také Horažďovice.

Za tajemnými místy, trocha napětí neuškodí

Při cestování trocha toho napětí neuškodí. Člověk se má na co těšit. Od toho je zde trasa Za tajemnými místy, která má 20 kilometrů. Opět začnete ve Strakonicích. Zdejší hrad je tajemný sám o sobě. Poutní kostel svaté Anny na vás čeká ve Lhotě u Svaté Anny. Kraselov se ukáže tvrzí ze 14. století a tvrz si prohlédnete taktéž v Tažovicích. Tažovická Lhota má pro návštěvníky připravenou přírodní svatyni Boží kameny. To nejlepší si nechte na konec. Vodní mlýn v Hoslovicích.

Nádvoří píseckého hradu.
Nádvoří píseckého hradu.

Jeden den je na Prácheňsku málo

Jak z výše uvedeného logicky vyplývá, je jeden den na poznávání Prácheňska hodně málo. Můžete se sem tedy vypravit opakovaně či tady prožít svou dovolenou. Vždy najdete něco, co vás zaujme, čím se rozptýlíte. Klidně si vezměte na tyto cesty i psího člena vaší rodiny. Tak příjemnou cestu a příjemný pobyt.


Podobné články