Kdo by neznal Plzeňský Prazdroj a Gambrinus. Obě značky pocházejí z Plzně, tedy města, kde se už celé věky vaří pivo, jenž je proslulé nejen v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, ale i ve světě. Až budete mít někdy cestu do západočeské metropole, tak se podívejte také do Pivovarského muzea.

Pivovar má v Plzni svou historii

Muzeum je skoro v centru Plzně

Světlý ležák Pilsner Urquell se v Plzni vaří od roku 1842 (Prazdroj je tak jedna z nejstarších firem v České republice), a to je už vskutku slušná tradice. Pivovarské muzeum zde tedy logicky nemůže chybět. Najdete ho jen kousek od centra města na Veleslavínové ulici. Toto muzeum je v původním středověkém právovárečném domě se sladovnou. Kromě autentických pivovarských expozic zde můžete vidět i labyrint středověkých chodeb a sklepů plzeňského historického podzemí. Pivovarské muzeum obsahuje dobové nástroje a stroje, umělecky zdobené korbele, repliku hostince nebo rovněž podzemí s pivovarskými sudy. Každý dospělý návštěvník obdrží zároveň se vstupenkou poukaz na malé pivo, tedy třetinku. Tento poukaz si pak můžete ve vybraných restauracích vyměnit za sklenku dobrého zlatavého moku.

Navštivte rozsáhlé expozice Pivovarského muzea.
Navštivte rozsáhlé expozice Pivovarského muzea.

Navštivte i stylovou hospůdku

Projděte si celé muzeum v klidu, nikam nespěchejte a užijte si celou atmosféru. Zvláště pak, jestliže se vám podaří být v muzejních prostorách sami. Za větší pozornost stojí nejen samotné exponáty, nýbrž i celková architektura historického objektu, který má i svůj vnitřní venkovní trakt a samozřejmě přístupný sklep s nefalšovanými pivovarskými sudy. Hned v sousedství muzea je pak stylová a hojně oblíbená hospůdka Na Parkáně, kde čepují pochopitelně Prazdroj, tedy jak se lidově říká Plzeň. Například zde můžete zmíněný poukaz na malé pivo proměnit za onu třetinku osvěžujícího nápoje.

Navštivte Pivovarské muzeum v Plzni.
Navštivte Pivovarské muzeum v Plzni.

O kuriozity není nouze

Během prohlídky zjistíte, z čeho se v minulosti pilo pivo, jaké dříve byly způsoby podávání piva či že se pivo také pilo pomocí rákosu. Když budete vskutku pozorní zjistíte k čemu se používala humna, hvozd či valečka. To vám, ale zde prozradit nemůžeme, to by pak nebylo překvapení. A jako správné muzeum, má i Pivovarské muzeum své kuriozity. Například korbel ze Sibiře či džbánek na pivo měřící pouhý 1 centimetr. Opravdový znalci si pak jistě se zájmem prohlédnou model varny parního pivovaru (produkce 30 litrů piva v jedné várce). Jde o evropskou technickou kuriozitu.

Venkovní prostory Pivovarského muzea.
Venkovní prostory Pivovarského muzea.

Zajděte si také do podzemí

Když už budete v tom prohlížení, v žádném případě nevynechejte plzeňské historické podzemí. Vstupenku zakoupíte v Pivovarském muzeu, tak že nemusíte již nic shánět. Podzemní chodby mají téměř 14 kilometrů (patří tak největším podzemním městským systémům Evropy), ovšem samotný prohlídkový okruh čítá 800 metrů, a to v hloubce 9 až 12 metrů pod centrem Plzně.

Podzemní prostory se sudy.
Podzemní prostory se sudy.

Vezměte sebou i děti

Do Pivovarského muzea i městského podzemí můžete vzít klidně i děti. Množství roztodivných exponátů či výstava korbelů je zaujmou na sto procent. A co teprve sklepy se sudy či ona procházka v plzeňském podzemí. Jejich fantazie bude pracovat o sto šest a vy budete patrně odpovídat na mnoho zvídavých otázek. Vzhůru tedy do Plzně, a to nejen do Pivovarského muzea a na dobré pivo.

Výstava lahví.
Výstava lahví.

Podobné články