Lidé, kteří rádi cestují mají obvykle k sobě navzájem tak nějak blízko. Zkrátka a dobře patří do stejné krevní skupiny, jak se lidově říká, a to se pak projevuje kamarádským vzájemným vztahem. Není proto divu, že si rychle porozumí hned od první chvíle osobního setkání. Fotograf a cestoval Jirka Kolbaba do této skupiny určitě patří. Důkazem nechť je mé osobní setkání … Byl to čas plný inspirace, krásného povídání a celkově pohodové atmosféry.

Cestovatel Jirka Kolbaba při našem setkání v Brně.
Cestovatel Jirka Kolbaba při našem setkání v Brně.

Na začátku byla kočka

Na samotném začátku příběhu byla skutečně kočka (čtyřnohá). Kdo už delší čas sleduje magazín Toulavé Šlápoty, tak si možná všiml, že působíme v Opavě a v Brně. Jednoho dne mne Mirinda požádal, zda bych nepřijel na pár dní do Brna a nepostaral se o kočku, kterou doma s Martinou mají, neboť chtějí na tři dny vyjet na vandr. Kočka toho moc nepotřebuje a já bych si tak mohl v Brně dělat co chtěl. Přivítal jsem to a bylo zaděláno na příjemné dny.

V pracovním zaujetí.
V pracovním zaujetí.

Rozhovor s Jirkou Kolbabou by byl prima

Než jsem odjel do Brna, dostal jsem tak trochu bláznivý nápad. Sejít se s Jirkou Kolbabou a udělat s ním rozhovor do Toulavých Šlápot (stále si ho můžete přečíst). Mirindovi se nápad hned líbil. Napsal jsem tedy Jirkovi a on souhlasil. První kolo vyšlo a bylo zaděláno na zajímavé povídání o cestování.

Když se fotí dronem. Foto: Jirka Kolbaba
Když se fotí dronem. Foto: Jirka Kolbaba

Setkání u Jirky doma

Vzhledem k tomu, že rozhovor vznikl, tak je vám jasné, že vše dobře dopadlo. Byl jsem pozván k Jirkovi domů, kde jsme poseděli, udělali rozhovor a ještě poklábosili o všem možném. Prakticky hned jsme si potykali a nějaké počáteční bariéry ani nebyly. Celkově to bylo milé setkání, s kamarádským duchem a uvolněnou atmosférou. Na závěr mi zapózoval a já ho vyfotografoval na místě, kde má na stěně rozvěšeno mnoho různých artefaktů, které si ze světa přivezl.

Česká republika je hodně fotografická. Foto: Jirka Kolbaba
Česká republika je hodně fotografická. Foto: Jirka Kolbaba

Prostě se ničeho nebojte

Až někdy také dostanete bláznivý nápad, tak udělejte vše pro jeho uskutečnění. Nebojte se. Není totiž čeho. A jak to celé trefně okomentoval Jirka Kolbaba: „Líná huba, holé neštěstí.“ Oslovte člověka, se kterým se chcete setkat. Napište mu bez obav kdo jste, co chcete a požádejte ho o trochu jeho času. Se slušností a zdvořilostí nejspíš uspějete. Maximálně se stane, že dotyčný zrovna nebude moci a omluví se. To však není překážkou pro jiný termín. Prostě jděte do toho a výsledek se dostaví.

Pohádkově krásné zimní hory. Foto: Jirka Kolbaba
Pohádkově krásné zimní hory. Foto: Jirka Kolbaba

Cestování jako životní styl

Jirka Kolbaba je jeden z našich nejznámějších cestovatelů. Cestování je pro něj životní styl i práce zároveň. Stal se prostě profesionálním cestovatelem a tomuto odvětví se věnuje více jak dvacet let. Rok co rok pořádá na mnoha místech České republiky cestovatelské přednášky, na kterých uvidíte úžasné fotografie a uslyšíte mnoho zajímavostí a zážitků. Součástí jeho aktivit jsou také fotografické výstavy. Nejvíce se o něm dozvíte na jeho webu theworld.cz, případně jej lze sledovat na sociálních sítích Facebook a Instagram.

Podobné články