Pohled na vodu má uklidňující účinky. Ať už to je potůček, řeka, rybník nebo přehrada, pohled na vodní hladinu je vždy povznášející. I proto vás dnes rádi inspirujeme k malé zastávce k rybníkům ve východní části Třeboňska. Prohlédneme si Třeboňsko a jeho nádherná panoramata snoubící vodní plochu s břehy, rozrostlými stromy a bujným životem jak pod, tak i nad hladinou. Projdeme se i po dřevěném chodníčku na ostrůvek. Fotku odtud už snad z Instagramu zná každý. No přece nebudeme jen přihlížet. Pojďme se tam podívat taky!

Třeboňsko je plné rybníků, a jejich panoramata jsou magická.
Třeboňsko je plné rybníků, a jejich panoramata jsou magická.

Dřevěná lávka u rybníku Hejtman

Nejdříve tedy onen slavný dřevěný chodníček zdobící Třeboňsko. Tato atrakce se nachází u malého městečka Chlum u Třeboně na rybníku Hejtman. Rybník Hejtman byl založen už v 16. století. Dnes je vodní plocha využívaná ke sportovnímu rybaření a vodním sportům. Není proto divu, že se v okolí nachází i dost kempingových areálů. V jižní části rybníku Hejtman najdete i malý ostrůvek, který je spojen s pevninou právě dřevěnou lávkou. Lávka je jen asi metr široká, ale pevná a nemusíte se bát pádu do vody.

Slavná dřevěná lávka vybízí k fotografování.
Slavná dřevěná lávka vybízí k fotografování.

Vede tudy i Stezka Českem

Ostrůvek kam dojdete po dřevěné lávce je maličký s pár desítkami stromů. Z lávky i z ostrůvku jsou perfektní výhledy na okolní přírodu, ale i na Chlum u Třeboně a kostel Nanebevzetí Panny Marie jenž se tyčí do výšky a je vidět z velké dálky. Toto oblíbené místo musí být hlavně pro návštěvníky přilehlého kempu. Případně i pro poutníky, kteří se vydají na Cestu Českem. Konkrétně její jižní část vede právě přes Třeboňsko. Stezka Českem je 1000 kilometrů dlouhá trasa a spojuje nejzápadnější a nejvýchodnější bod naší země. V současnosti existují trasy dvě – jižní a severní.

Chlum u Třeboně focena z dřevěné lávky. Třeboňsko je úchvatné viďte?
Chlum u Třeboně focena z dřevěné lávky. Třeboňsko je úchvatné viďte?

Procházka po rybnících u Lutové

Přesuneme se ještě na procházku o trošku víc na sever. Západně od vesnice Lutová je soustava rybníků a my se projdeme okolo největších z nich – Staré Jezero, Výtopa, Starý Hospodář či Podsedek. Z Lutové půjdeme chvíli po cyklostezce na jih a u rozcestí U Kanclíře odbočíme doprava. Možná ani nevíte, že jste právě vešli do speciálního území Přírodní rezervace Staré jezero jenž je ptačí ráj na rybníku s rašeliništěm. Rybník má mohutnou hráz se starými duby a několik ostrůvků. Na jihu je navíc bohaté rašeliniště.

Často půjdete po takových krásných cestách. Nalevo i napravo voda.
Často půjdete po takových krásných cestách. Nalevo i napravo voda.

Masožravky i kolonie racků

Rezervaci obejdeme skoro dokola, přičemž často bude rybník nalevo i napravo. Rezervace je mimochodem domovem pro ohrožené druhy rostlin. Například ostřice, ďáblík bahenní, ale i masožravé bublinatky. Z ptáků stojí za zmínku nejvýznamnější kolonie racka chechtavého na Třeboňsku. Procházka je to opravdu kouzelná a po chvíli se odpojíme a po části Naučné stezky Mikuláše Rutharda půjdeme okolo Výtopy a Starého Hospodáře. Místy uvidíte i zakotvené lodičky na březích rybníků.

Třeboňsko je domovem mnoha druhů zvířat.
Třeboňsko je domovem mnoha druhů zvířat.

Příjemná procházka na tři hodinky

Ze stezky ještě pokračujte více na sever a prohlédněte si alespoň ještě rybník Podsedek. Mimochodem, kdo by chtěl pokračovat ještě dál, může to vzít kolem Humlenského rybníku. My ale půjdeme cestou skrz předěl a kolem menších rybníků Velká Zahrádka, Velký Čáp a Žebrákov. Cesta zpět do Lutové už pak vede pěknými loukami po žluté turistické značce. Celá procházka vám vyjde asi na tři hodinky, když se budete opravdu ploužit a kochat se výhledy a přírodou.

Třeboňsko má spoustu rybníků i s kotvišti lodiček.
Třeboňsko má spoustu rybníků i s kotvišti lodiček.

Podobné články