Sovy představují trochu tajemné obyvatele našich lesů a koluje o nich mnoho zvěstí a legend. Možná to bude i tím, že se jedná o tvory, kteří jsou aktivní především v noci a i z toho pramení jistá forma záhady. Skutečnost je samozřejmě mnohem prozaičtější, ale o tom se vlastně můžete přesvědčit sami, a to přímo v jejich „světě“ v oboře Borová Lada. Tady naleznete doslova soví ráj.

Výr velký.
Výr velký.

Soví obora na Šumavě

Borovou Ladu najdete v Národním parku Šumava. Právě zde je vybudována soví obora, která je přístupná veřejnosti. Nic tedy nebrání tomu se sem vydat a vše si v klidu prohlédnout. Je jasné, že takový výlet bude zajímavý i pro děti. Užije si prostě celá rodina. A jen tak mimochodem, Borová Lada představuje největší soví voliéru v České republice.

Seznamte se s místními sovími obyvateli

Areál v Borové Ladě zahrnuje venkovní voliéry pro sovy běžně žijící na Šumavě. Návštěvní trasu mezi jednotlivými voliérami tvoří dřevěné stezka s pozorovacími místy. Přímo do voliér je samostatný vstup z hlavní stezky. Tady všude máte jedinečnou možnost na vlastní oči pozorovat různé druhy sov a jak dlouho dobu zde strávíte, záleží jen na vás. Času máte dost.

Sovice sněžní.
Sovice sněžní.

Voliérami se dá i procházet

Některé voliéry přístupné nejsou, protože je obývají agresivnější druhy, ale můžete je zvenčí pozorovat. Jinde je vám umožněn přístup do voliéry a vy jste v přímém kontaktu se sovami, tedy s těmi přátelštějšími druhy. Vidíte je naživo, nedělí vás žádná zábrana a můžete se s nimi třeba i vyfotografovat. Z celkem šesti voliér jsou dvě volně průchozí. No řekněte sami, kde jinde se vám něco podobného nabízí?

Sovích obyvatel je vskutku mnoho

A na jaké soví obyvatele se vlastně můžete konkrétně těšit? Výběr je vskutku velký. Sýc rousný, kulíšek nejmenší, puštík bělavý, puštík obecný, výr velký, kalous ušatý, sova pálená, sýček obecný, sovice sněžná. Podrobné informace o sovách naleznete na informačních panelech a také v informačním centru Bubo Bubo. Je jasné, že fotografové si zde přijdou opravdu na své.

Návštěva je nejlepší v podvečer

Vzhledem k tomu, že sovy jsou noční tvorové, je nejlepší návštěvu nechat na podvečerní čas. Samozřejmě, že areál je přístupný během celého dne a je na vás v kterou hodinu přijdete. Večer je výhodnější v tom smyslu, že sovy začínají být aktivnější a vy máte větší šanci spatřit naživo jejich zvyky a přirozenost.

Borová Lada.
Borová Lada.

Děti si návštěvu obory užijí také

Děti nezapomeňte vzít rovněž. Pohled na sovy je doslova uchvátí a kromě toho je v areálu obory také dětské hřiště. Metr vysoká vyřezávaná sova pak příláká každého návštěvníka. Vstupné se do areálu neplatí a v blízkosti je k dispozici parkoviště. Mějte na paměti, že obora Borová Lada se veřejnosti otevírá od května do září.

Okolí nabízí trasy na výlety

Borová Lada leží na Teplé Vltavě, a to zhruba 25 km od Prachatic a 10 km od Vimperku. Místo se nachází v nadmořské výšce 895 metrů. V okolí je několik cyklistických a turistických stezek. U Borové Lady najdete dvě přírodní rezervace – Najmanka a Pravětínská Lada a rovněž čtyři přírodní památky – Borová Lada, Buková slať, Pasecká slať, Pod Šindlovem. Nyní už zbývá jen popřát příjemný pobyt na Šumavě.


Podobné články