Vltava patří bezpochyby k našim nejkrásnějším řekám. Svým tokem zdobí nejen Prahu, ale rozsáhlé území od Šumavy až k soutoku s řekou Labe u Mělníku. Pokud máte rádi řeku a pobyt v přírodě, můžete postupně poznat prakticky celé okolí Vltavy, a to díky úsekům, které se zde nabízí. Stačí prostě někde začít a objevovat krásy a zajímavosti, jenž se zde vyskytují mírou vrchovatou.

Sami zvolte cíl cesty

Prameny Vltavy najdeme na šumavské Kvildě a až k soutoku s Labem u Mělníka se jedná o zhruba 430 km dlouhé území. Je jasné, že o poznatky tady nemůže být žádná nouze. Cestovat můžete jak po vodě, tak po souši, případně to podle libosti kombinovat. Projděte si s námi jednotlivé úseky a sami si zvolte cíl své cesty okolo Vltavy.

Vltava má prameny na šumavské Kvildě.
Vltava má prameny na šumavské Kvildě.

Z šumavské Kvildy do Nové Pece

Začneme v jižních Čechách, a to na Šumavě, kde se Vltava dostává na povrch země. Kvilda, konkrétně Bučina – Prameny Vltavy, je tím správným místem startu. Přes místa jako Lenora a Soumarský most se dostanete do Nové Pece, tedy začátku Lipenské přehrady. Vltava prochází krásnou přírodou Národního parku Šumava. Její břehy lemují cyklistické a pěší stezky. Podle časového období můžete vidět např. Slavnosti Zlaté stezky v Prachaticích (v červnu), pečení v obecní peci v Lenoře (od dubna do prosince) nebo plavení dřeva na Schwarzenberském kanálu (od května do září).

Z Nové Pece do Českých Budějovic

Váš pobyt na jihu Čech ještě nekončí. Druhý úsek putování okolo Vltavy vede nejrušnějším územím z hlediska vodní turistiky. Z Nové Pece se dostanete do Českých Budějovic. V případě zájmu můžete překonat celou vodní nádrž Lipno, částečně Čertovy proudy a sjet nejznámější vodácký úsek skrz Český Krumlov. Končíte v Českých Budějovicích, kde se na soutok Vltavy a Malše pravidelně vydává loď v rámci komentovaných plaveb. V září můžete vidět Balónovou fiestu ve Frymburku, v červnu navštívit Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově a Boršovské trhy na vás čekají od března do prosince.

Na trase máte také Český Krumlov.
Na trase máte také Český Krumlov.

Z jižní metropole na Zvíkovské Podhradí

Jihočeskou metropoli České Budějovice lze opustit směrem k Hluboké nad Vltavou. Ještě předtím můžete poblíž budějovického centra využít komentovaných plaveb. Na spodním toku pak jsou pravidelné linky, které vás dopraví přes Hlubokou do Týna nad Vltavou. Podél řeky vede krásná cyklostezka, která je určena i pro pěší turisty. Na konci úseku vás očekává Zvíkovské Podhradí, tedy začátek Orlické přehrady. V červenci se vždy koná akce Múzy na vodě v Českých Budějovicích, v říjnu pak Rybářské slavnosti v Hluboké nad Vltavou a v červenci a srpnu Zvíkovské divadelní léto.

Dalším cílem je Kamýk nad Vltavou

Přes Orlickou přehradu opustíte jih Čech a stanete na území Středočeského kraje. Tento úsek je mezi Zvíkovským Podhradím, Orlíkem a Kamýkem nad Vltavou. Samotná přehrada Orlík je vyloženě rekreačním rájem. Plaví se tady motorové čluny, plachetnice, vyhlídkové lodě atd. Okolí je bohaté na kempy a krásné vyhlídky. Opomenout nesmíte zámek Orlík a Zvíkov či pověstnou podkovu u Solenic. Na přelomu května a června se koná v Kovářově Jihočeský folklórní festival, v létě pak je Mirotické setkání loutek a hudby.

Proplujete kolem Orlíku.
Proplujete kolem Orlíku.

Před sebou máte hlavní město Prahu

Pátý úsek putování vás zavede z Kamýka nad Vltavou rovnou do Prahy. Mezi těmito městy máte ještě Živohošť, Slapy, Štěchovice a Vrané nad Vltavou. Na začátku můžete obdivovat nádherné meandry Vltavy, než se dostanete až na vodní nádrž Slapy. Vede tudy cyklotrasa Eurovelo 7. I zde není nouze o kempy a půjčovny hausbótů. Vltava míří do Prahy, a to pod Vyšehradem a skrze Čertovku. Co dělat v Praze už je kapitola sama pro sebe. V každém případě lze v červnu navštívit například Slavnosti královny Johanky v Rožmitále pod Tremšínem nebo v září Kebuleho dračí podzim v Nové Živohošti.

A ve finále už čeká známý Mělník

Tam, kde se stýká tok řeky Labe s Vltavou, zpívá se v jedné písničce. Ano, z Prahy přes Kralupy nad Vltavou doputujete až do Mělníka. Oblast je známá vyhlídkovými plavbami a krásnou okolní krajinou. Těsně před soutokem obou řek se překonává dvoukomorové zdymadlo Hořín, které je technickou památkou. V Mělníku pak můžete vše zakončit návštěvou zámku. V dubnu se pravidelně koná Vinná noc Mělník, v srpnu pak Mělnický košt.

Vltava se vlévá do Labe u Mělníku.
Vltava se vlévá do Labe u Mělníku.

Zkuste ověřeného průvodce od Lonely Planet


Podobné články