Malé zakrslé stromečky, tak nějak by se daly laicky označit bonsaje. Obvykle je každý obdivuje a najdou se i takoví, kteří se věnují jejich pěstování či je aspoň vlastní. Tak nebo onak, na pohled jsou prostě krásné. A víte, že mají dokonce své muzeum? Stačí zavítat na Moravu, a to do Zlínského kraje. Bonsai museum Isabelia, tak zní název specializovaného muzea bonsají, které najdete ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Existuje od roku 2000 a o jeho vznik se zasloužil Josef Valuch, uznávaný odborník na bonsaje. Tento pán se o muzejní provoz dodnes stará. Takže hurá na Slovácko za bonsaji.

Vchod do Bonsai museum Isabelia nepřehlédnete.

Zahrada v japonském aranžmá

V Bonsai museum Isabelia uvidíte nejen bonsaje, ale prakticky vše co s nimi souvisí. Celý areál je pojat velmi stylově. Nádherná zahrada, v japonském aranžmá, upravené chodníčky, jezírko s kapry Koi. Stálá výstava zahrnuje bonsaje i 300 let staré. Uvidíte rovněž sbírku kamenů Suiseki – kameny znázorňují postavy lidí a zvířat. V areálu stojí kamenná rotunda, skleník, břidlicová skalka a kouzelná zahrádka nebo-li zahrada přitlumené elegance.

Celé Staré Město je krásné
Celé Staré Město je krásné

Bonsaje jsou z daleka

Bonsaje pocházejí z Japonska, Číny, Jižní Koreje či Tchaj – Wanu. Vedle výstavní části je rovněž prodejní část, takže si každý odtud může domů odnést svou bonsaj. Otevřeno je tady po celý rok. Bonsai museum Isabelia najdete na adrese U sklépka 2051, Staré Město. Od Starého Města směrem na Zlín. Muzeum je největší centrum bonsají ve střední a východní Evropě.

Uherské Hradiště je nedaleko
Uherské Hradiště je nedaleko

Po prohlídce pak můžete dát průchod například sportovním aktivitám. Nedaleké Uherské Hradiště leží na cyklotrase zvané Moravská stezka. Tak šlápněte do pedálů.


Podobné články