Už na základní škole se učí, že naši zem obývaly slovanské kmeny a my jsme vlastně rovněž slovanským národem. To nelze zpochybňovat, i když to není tak úplně jednoznačné. Před příchodem Slovanů žili na území dnešní České republiky Keltové. Hrdý národ, jehož potomky v současnosti nalezneme v zemích západní Evropy. Kdo ví, zda se Keltové a Slované nějak vzájemně promísili či ne. Faktem zůstává, že Keltové tvoří určitou historii naší vlasti. Mnohé z jejich života vám ukáže skanzen Země Keltů.

Vstupní brána do areálu.
Vstupní brána do areálu.

Keltské oppidum u Železných hor

Skanzen Země Keltů najdete v obci Nasavrky u Železných hor, kousek od Chrudimi v Pardubickém kraji. Celé zařízení budují dobrovolníci a postupně zde zrekonstruovali keltské oppidum (mapující první století před naším letopočtem). Všechny stavby a celkové umístění odpovídají archeologickým poznatkům a návštěvník by tak měl získat reálnou představu o tehdejším životě Keltů. Skanzen je veřejnosti přístupný.

Vítán je každý, kdo v dobrém přichází

Zmíněné oppidum (tedy vlastně celý skanzen) tvoří kamenné opevnění se vstupní bránou. Vítán je každý návštěvník, který v dobrém přichází a přijme zdejší pravidla. U vstupu zaplatí daň z hlavy (vstupné), nesmí se zde kouřit (bezpečnostní opatření kvůli dobovým stavbám) a můžete sem přijít se svým pejskem (musí být na vodítku). Nejsou to zas tak šílená pravidla, že? Země Keltů je výborným cílem výpravy pro celou rodinu.

Kamenný kruh v oppidu.
Kamenný kruh v oppidu.

Průvodci v dobovém oblečení

Zemí Keltů můžete volně procházet a poznávat. Zdejší dobrovolníci a průvodci nosí dobový keltský oděv a rádi vás se vším seznámí. Vše si lze tzv. ohmatat – vzít do ruky, vyzkoušet. Podíváte se do útrob staveb – jak Keltové bydleli, jak vypadala jejich hospodářská stavení apod. K vidění jsou rovněž zvířata (proto váš pes vždy na vodítku). Jako návštěvník dostanete k zapůjčení buď textového průvodce nebo využijete komentované prohlídky.

Zapojte se aktivně, mnohému se tak přiučíte

Celý váš pobyt ve skanzenu nemusí být pouze „pozorovací“. Klidně se zapojte aktivně. Možnosti zde jsou. Můžete si vyzkoušet výrobu obilných placek, mincí a dalších věcí. Keltové (dobrovolníci) vám rádi ukáží jak na to a vše vysvětlí. Ochutnat lze keltskou medovinu a různá keltská jídla. Příjemné posezení a odpočinek na vás pak čeká v hostinci U Dubového Kelta. Koho Země Keltů okouzlí více, může mít zde i svatbu.

Stylová výzdoba.
Stylová výzdoba.

Nevynechejte ani Nasavrky jako takové

Když už budete v Zemi Keltů, byla by škoda vynechat celé Nasavrky. Seznamte se i s tím to městem. Už třeba jen proto, že nasavrcký zámek obsahuje expozici Po stopách Keltů. Tedy jakési neoficiální pokračování prohlídky skanzenu. Nasavrky leží 13 kilometrů od Chrudimi. První písemná zmínka pochází z roku 1318. Kromě zámku stojí za pozornost kostel svatého Jiljí, sad jedlých kaštanů Kaštanka a Naučná stezka keltského osídlení. Užijte si tedy pobyt se vším všudy a dosytosti.


Podobné články