Bouldering je čím dál tím oblíbenější lezeckou disciplínou. Na jednu stranu je náročný na techniku, na druhou poměrně nenáročný na výbavu. Protože se při boulderingu nepohybujete v příliš vysokých výškách, jedná se sice o poměrně extrémní, přitom však bezpečný sport. Bez jaké výbavy se při boulderingu neobejdete?

Přinášíme vám článek ve spolupráci s Affekt.cz a věříme, že se vám bude líbit.

Bouldering je lezení bez jištění v malých výškách.
Bouldering je lezení bez jištění v malých výškách.

Výbava na bouldering – základní přehled

Na bouldering potřebujete pouze tři základní kousky výbavy:

  • Lezečky,
  • bouldermatku,
  • magnézium.

Práci vám samozřejmě usnadní i kvalitní horolezecký baťoh, ve kterém vše pohodlně přepravíte. Výběr té správné výbavy na bouldering se řídí několika faktory a je poměrně individuální.

Možná nejdůležitějším faktorem (zvlášť při výběru bot) je to, kolik zkušeností s boulderingem, potažmo lezením máte. Další pak, kde se chcete boulderingu věnovat. Stejně jako klasické lezení, i bouldering můžete provozovat v halách na tzv. boulderingových stěnách (což se hodí především mimo sezónu v nepříznivém počasí).

Pojďme se na to podívat podrobněji.

Jak vybrat lezečky na bouldering

Pro začátečníka jsou ideální lezečky ve velikosti klasických bot. Sice vám nedopřejí tolik citu při došlapu jako boty menší, které si vybírají zkušení bouldeři, ale rozhodně vám usnadní začátky. Umožní vám vybudovat dostatečnou sílu v nohách a současně se s nimi lépe naučíte techniku. Při výběru však dbejte na dostatečné zpevnění paty.

Vhodné lezečky na bouldering poznáte podle gumové špičky. Lezecké boty často nabízejí různé úrovně prohnutí. V začátcích však platí, že čím rovnější lezečka je, tím lépe. Další, podle čeho můžete botu vybírat, je způsob uvazování. Vybírat můžete mezi tkaničkami, suchým zipem a nazouvacími lezečkami. Výběr záleží výhradně na individuálních sympatiích. Myslete však na to, že se při boulderingu může suchý zip poměrně rychle poškodit.

Na Bouldering je vhodná speciální obuv s gumovou špičkou.
Na Bouldering je vhodná speciální obuv s gumovou špičkou.

Proč potřebuji bouldermatku a jak ji vybrat?

Bouldermatka vás ochrání před zraněním v případě pádu. Bouldering se provozuje bez jakéhokoliv jištění a bouldermatka tak představuje jedinou ochranu, která pád ztlumí.

Jedním z nejdůležitějších faktorů je při výběru bouldermatky její velikost. Musíte ji mít totiž kde skladovat a jak ji převážet. Ideální jsou skladné bouldermatky, ale i tak počítejte s tím, že vám zaberou místa poměrně dost.

Bouldermatka by měla být ideálně měkká v dopadové ploše a zpevněná po okrajích. Kvalitu poznáte podle provedení různých úchytů. U plastových příliš vysokou životnost očekávat nemůžete.

Pro Bouldering využívejte magnézium. Pomůže vám na zpocené ruce.
Pro Bouldering využívejte magnézium. Pomůže vám na zpocené ruce.

K čemu je potřeba magnézium?

Poslední důležitou součástí výbavy je magnézium. To zabrání tomu, aby vám při lezení klouzaly zpocené ruce. Ideální formou magnézia pro bouldering je to v prášku. Čím dál tím oblíbenější je také magnézium ve spreji.

No, a to je skutečně vše, co u boulderingu potřebujete. Teď už jen najít vhodný kámen a můžete vyrazit!

Podobné články