Česká, moravská i slezská příroda v sobě skrývá bezpočet krásných míst a vskutku každý si může najít to své. Mnohdy se stačí jen pozorně dívat a objevíte něco o čem jste až dosud neměli ani tušení, a to už jste viděli ledacos. Jedním z příkladů jsou vodopády (uvádí se také kaskády) Prudkého potoka v masivu Králického Sněžníku. Vydat se sem znamená projít si čarokrásnou horskou přírodu, která spadá do Jesenické oblasti. Vzhůru tedy na cestu.

Prudký potok.
Prudký potok.

Na rozhraní Králického Sněžníku a Jeseníků

Cesty za vodopády Prudkého potoka vás zavedou prakticky do míst, kde se prolíná pohoří Králického Sněžníku a Jeseníků. Kaskády leží v blízkosti obce Vysoké Žibřidovice, okres Šumperk, v Olomouckém kraji. Samotný Prudký potok pramení v údolí horských vrcholů Podbělka, Slušina a Tetřeví hora, a to ve výšce 1240 metrů nad mořem. Oficiálně jde o masiv (či pohoří chcete-li) Králického Sněžníku.

Je zde krásná příroda.
Je zde krásná příroda.

Uvidíte četné přírodní kaskády

Zmíněný Prudký potok se, mimo jiné, vyznačuje tím, že na svém horním toku má četné přírodní kaskády a menší vodopády. Délka toku je devět kilometrů. Včetně nejbližšího okolí se jedná o nádherné přírodní scenérie. Samotná voda Prudkého potoka je hodně prokysličená, proto má na pohled bílou barvu. Největší z vodopádů je pak vysoký dva metry. Toulání vám ulehčí fakt, že podél toku vede červená turistická trasa.

Blízká obec jako výchozí bod

Nejvhodnějším výchozím bodem do kaňonu Prudkého potoka je víska Vysoké Žibřidovice. Samotný Prudký potok se vlévá do říčky Krupá a následně pak tvoří přítok řeky Moravy. Neváhejte si celý vandr klidně naplánovat na dva či tři dny a dokonale tak poznat místní horskou krajinu. Samozřejmě, klidně sebou vezměte rovněž psího parťáka. Svého času a námahy nebudete nijak litovat.

Masiv Králického Sněžníku.
Masiv Králického Sněžníku.

Poohlédněte se po Vysokých Žibřidovicích

Vysoké Žibřidovice jsou oficiálně součástí obce Hanušovice. První písemná zmínka pochází z roku 1325. Prohlédnout si zde můžete kostel svatého Linharta z 18. století, ohradní zeď s bránou a márnicí z 18. století či boží muka. Víska leží mezi vrchy Větrovec a Paseka, a to na železniční trati mezi Hanušovicemi a Starým Městem pod Sněžníkem.

Vysoké Žibřidovice.
Vysoké Žibřidovice.

Do Hanušovic od Šumperka

Zmíněná obec Hanušovice leží 17 kilometrů severně od Šumperka, a to na soutoku řeky Moravy a říčky Branné. Najdete zde známý pivovar Holba. K vidění je kostel svatého Mikuláše s farou či rychta jako ukázka lidové architektury. Nedaleko najdete zříceninu Nového Hradu. Jen, kdyby se vám chtělo trochu prozkoumat rovněž tuto část, než úplně zapadnete v nedotčené přírodě Prudkého potoka.

Pohoří i vrchol Králický Sněžník

Pohoří Králický Sněžník se táhne v délce 16 kilometrů. Prakticky zaujímá území od města Králíky po Kladské sedlo. Větší část dokonce leží v Kladsku (tedy v sousedním Polsku). Nejvyšší hora je Králický Sněžník (ano, je to stejnojmenná hora, stejně jako celé pohoří), která se tyčí do výšky 1423 metrů nad mořem. Symbolem vrcholu je soška slůněte. Celý Králický Sněžník pak oficiálně spadá do přilehlé Jesenické oblasti.


Podobné články