Kdo byl na vojně či je voják z povolání, tak ví své. Jiní se mohou seznámit nebo mají prostě zájem. Pravdou je, že už od dětství mnoho lidí více či méně obdivuje vojenskou techniku. Má prostě něco do sebe. Vojenské technické muzeum Lešany je pak doslova rájem pro oko a ohromí svou pestrostí. Udělejte si zajímavý výlet do míst nedaleko Prahy. Nebudete litovat svého času a námahy.

V areálu bývalých kasáren

Vojenské technické muzeum Lešany je zařízení Vojenského historického ústavu Praha. Leží mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou. Prostě se vydáte do okresu Benešov ve Středočeském kraji. Toto muzeum bylo zřízeno v areálu dřívějších dělostřeleckých kasáren a vskutku má co nabídnout. Udělejte si dostatek času pro návštěvu.

Více než sedm set exponátů

Expozice Vojenského technického muzea čítá více než 700 tanků, děl, motocyklů, obrněných transportérů, nákladních a osobních vozidel či raketové techniky. Nechybí ani spojovací a ženijní technika či logistika. Exponáty pocházejí z let 1890 do současnosti. Můžete tedy spatřit opravdu historické rarity i moderní bojovou techniku.

Expozice je velmi rozsáhlá

Jak je z výše uvedeného patrné, je celá expozice velmi rozsáhlá, a to nejen co se týče počtu vystavených kusů. Vše je soustředěno do deseti hal, šesti přístřešků a na volné prostranství. Vojenské technické muzeum Lešany se právem řadí mezi nejvýznamnější evropské muzejní instituce. Navštívit toto muzeum může každý, tedy i vy s celou rodinou.

Sbírka je dost unikátní

Sbírkový fond Vojenského technického muzea Lešany je dosti unikátní. Výjimečnost spočívá především ve sbírce československých vojenských dopravních prostředků z let 1918 – 1939 a sbírce kanónů systému Škoda. Uvidíte rovněž námořní a dělostřelecké miny. Velmi zajímavá pak je expozice ze života našich vojáků v bojích v severní Africe.

Projděte si samotné Lešany

Návštěva Vojenského technického muzea zabere hodně času, pokud si tedy chcete vše pořádně prohlédnout. Jestli vám však zbude chvilka, projděte si celé Lešany. První písemná zmínka pochází z roku 1185. Je zde zámek a vede tudy turistická trasa Kamenný přívoz – Břežany – Netvořice. Jak už si to naplánujete, je pouze na vás.


Podobné články