Cestovatelské cíle mají vskutku různorodou podobu. Některé se opakují, jiné něčím vybočují z klasické řady. A pak jsou i takové, které jsou zcela mimořádné a navíc se v nich snoubí vícero lákadel. Právě ta posledně uvedená varianta se může stát cílem každého, kdo rád poznává a zároveň si užívá všechny atributy s tím spojené. Jen, tentokrát nejspíš nechte děti doma. Konec konců, je prospěšné si sem tam udělat bezdětnou výpravu. A Vinné sklepy Petrov – Plže jsou ideálním cílem.

Jede se ke Strážnici

Naše vinné sklepy se nacházejí zhruba 4 kilometry od Strážnice v okrese Hodonín (od tohoto města 14 kilometrů). Vinné sklepy Petrov – Plže, říká vám to něco? Pokud ne, seznámíte se a jestli jste zde již byli, patrně se rádi někdy vrátíte. Tyto vinné sklepy jsou naprosto unikátní svou celkovou koncepcí a samozřejmě vám zde nabídnou opravdu vynikající vína. Ostatně, na jižní Moravě jsou ta nejlepší vína vůbec.

Jedinečná lidová architektura

Vinné sklepy Petrov – Plže tvoří jedinečný areál nejstarších a nejhodnotnějších vinných sklepů v oblasti. Jedná se o jedny z nejstarších staveb lidové architektury v České republice (selské baroko) a je doloženo, že vinné sklepy se zde nacházely už v 15. století. Každého návštěvníka zaujmou stavby na první pohled. Je zcela běžné, že turisté nejprve vše prozkoumají tzv. zvenčí a teprve potom sestoupí do útrob některého z těchto vinařských chrámů.

Sklep vedle sklepa pěkně pohromadě

Vinařský areál čítá okolo 80 vinných sklepů. Všechny sklepy jsou v kombinaci bílé a modré barvy, doplněné o zdobení barevnými ornamenty, tak typických pro jižní Moravu. Uvidíte tzv. ulicovou zástavbu a dvě náměstíčka. Od roku 1983 má místo statut vesnické památkové rezervace. Všechny zdejší sklepy budovali svého času sami vinaři. Není se čemu divit, oni sami nejlépe ví jak má správný vinný sklep vypadat, a to nejen z venku.

Zájem je stále velký

O návštěvu tohoto vinařského areálu je prakticky stále velký zájem. Jde o hojně propagovanou vinařskou turistiku. Sklepy jsou přístupné po celý rok a je zde i vinotéka. Samozřejmostí je posezení ve vinném sklepě, řízené degustace vín, firemní akce, soukromé oslavy, prodej vín. Dostane zde všechny druhy vína, které se na úrodné jižní Moravě rodí.

Podívejte se na celou obec

Když už budete na místě, podívejte se na celou obec Petrov – Plže. Najdete zde zvonice V rybářích z 18. století, barokní kapličku U trati rovněž z 18. století nebo moderní kostel svatého Václava, Vysvěcen byl teprve roku 2000. Celé prostředí je velmi malebné a stylové. Už jistě chápete proč tentokrát nechat děti například u babičky. Vinné sklepy Petrov – Plže mají jedinečnou atmosféru a každého vtáhnou do svého světa. A když k tomu připočítáte vynikající víno, tak je vyhráno.


Podobné články