Obecně je příroda krásná, ale přeci jen není všude stejná. Někde zaujme více, jinde méně a pochopitelně záleží rovněž na vkusu každého člověka. Ostatně, tak to přece má být. Jsou však místa, která se vymykají obvyklým scenériím a příchozího určitým způsobem zasáhnou v srdci, duši i mysli. Travertinová kaskáda Tichavská Hůrka je přesně takovým příkladem a vy se s ní můžete rovněž seznámit. Prvním krokem je naplánovat si termín výpravy. Tak neváhejte.

Cesta vede na Novojičínsko

Travertinová kaskáda Tichavská Hůrka (uváděná také jako Travertinová kaskáda Tichá) se nalézá v severozápadní části obce Tichá, okres Nový Jičín, v Moravskoslezském kraji. Kaskáda je chráněným přírodním výtvorem a celá tato přírodní památka má rozlohu 1,26 hektaru. Udělejte si sem výlet s celou rodinou, s partou kamarádů či úplně sami. Na tom ani tak nezáleží, prostě ať si to užijete. A mimochodem, psího kámoše klidně vezměte taky.

Významný geologický útvar

Zmíněná kaskáda představuje významný geologický útvar, konkrétně tedy travertinový val a luční biotop s výskytem chráněných druhů rostlin. Travertinová kaskáda je ve vodním toku, jehož pramen ústí do říčky Tichávky, a to na jihozápadním úbočí vrcholu Tichavská Hůrka (544 m n. m.). Délka tohoto potůčku je 120 metrů a vytváří tzv. recentní travertinovou kaskádu. Je běžně dostupná pro pěší turisty a neváhejte si místo i vyfotografovat. Můžete mít pěkné záběry.

Nad okolním terénem

Travertinová kaskáda Tichavská Hůrka je vápenitým pramenem a celý travertinový val se znatelně vyvyšuje nad okolní terén. Místo je součástí Přírodního parku Pobeskydí. Na jih od leží Frenštát pod přírodní památky Radhoštěm, na severu pak najdete Hukvaldy (se známým hradem) a na západě je Kopřivnice. To jen ať případně máte možnost si naplánovat další váš pobyt v tomto kraji. V ani jednom případě neprohloupíte.

Okolo travertinové kaskády

Jestliže si chcete udělat opravdu krásný výlet a nikam nespěcháte (spěch není nikdy dobrý), tak se vydejte po trase okolo travertinové kaskády Tichavská Hůrka a případně i s výstupem na vrchol Tichavské Hůrky. Celé putování je dlouhé necelých 12 kilometrů. Začínáte v obci Mniší a pokračujete následovně: rozcestník Měrkovice U Zvonařky – obec Tichá – značení cyklistické trasy Radhošťská stezka – přes říčku Tichávku – okolo travertinové kaskády a zpět do Mniší. Pokud máte sebou děti, tak pochopitelně zvažte zda celou tuto trasu zvládnou a pak si případně upravte program podle toho.


Podobné články