O orloji v Praze, Olomouci či Kryštofově Údolí už patrně slyšel každý a aspoň některý z těch tří i viděl na vlastní oči. Všechny se nacházejí na území České republiky, ale co se třeba vydat k našim slovenským sousedům. Ano, rovněž Slováci mají svůj orloj a ne ledajaký. Rozhodně stojí za to, ho vidět a prohlédnout i celé okolí. Slovenský orloj se zkrátka povedl na jedničku. Od hranic pak není zase až tak moc daleko.

Slovenský orloj ve Staré Bystrici.
Slovenský orloj ve Staré Bystrici.

Jeden z nejmladších na světě

Slovenský orloj najdete v obci Stará Bystrica, okres Čadca, v Žilinském kraji. Vysvěcen byl 18. července 2009 a jedná se tak o jeden z nejmladších orlojů na světě. Orloj samotný je dřevěný a je umístěn na velké dřevěné soše. Výška této sochy je úctyhodných 14 metrů, což znamená, že jde o největší dřevěnou sochu Slovenska. Celý objekt svým pojetím nabízí nevšední zážitek, takže návštěva to bude mimořádně inspirativní.

Dílo představuje patronku Slovenska

Zmíněné sochařské dílo představuje stylizovanou podobu Marie Sedmibolestné, patronku Slovenska. Nachází se na boční stěně kulturního domu na náměstí Rínok sv. Michala. Orloj je pak umístěn ve středu celé sochy. Vnější výzdobu tvoří sochy historických osobností Slovenska. Každou hodinu se pak na orloji objeví figury svatých – Cyril, Metoděj, Ondřej – Svorad, Benedikt, Gorazd, Bystrik, Vojtěch. Slovenský orloj má dva zvony, které nesou názvy Sv. Juraj (odbíjí čas) a Riečnická Madona (doprovází světce).

Pohled do systému orloje.
Pohled do systému orloje.

Nechybí astronomická část orloje

Samozřejmě, že i Slovenský orloj má svou astronomickou část. Tu tvoří tzv. astroláb. Ten pak ukazuje znamení zvěrokruhu, polohu Slunce a Měsíce a jednotlivé měsíční fáze. Uvnitř celé budovy najdete galerii, informační středisko a náhled do strojovny orloje. Veřejnosti je tohle všechno přístupné. Jak vidíte, objekt můžete obdivovat nejen zvenčí. Na své si zde určitě přijdou nejen technicky zaměření turisté. Vždyť i české orloje obdivuje úplně každý.

Stará Bystrica má i další zajímavosti

První písemná zmínka o Staré Bystrici pochází z roku 1417. Leží v oblasti Kysuce. Na místním vrchu Bobovec najdete rozhlednu a vede sem Beskydská zelená cesta. V obci můžete navštívit Zbojnickou baštu, před kterou stojí Zbojnický kámen pocházející z vrchu Černatín. Prý tam tancovali zbojníci s vílami. Za prohlídku stojí kostel svatého Michala, park svatého Floriána či synagoga. Obcí vede Bystrická cyklomagistrála.

Zajímavé nejbližší okolí orloje.
Zajímavé nejbližší okolí orloje.

Kysuce, historická část Trenčínské župy

Oblast Kysuce, kde leží Stará Bystrica, je historická část někdejší Trenčínské župy. Zahrnuje dnešní okresy Čadca a Kysucké Nové Mesto. Protéká zde řeka Kysuca (přítok Váhu). Najdete tady Kysucké Beskydy, Stredné Beskydy, Kysuckou vrchovinu a zasahují sem rovněž Javorníky. Oblastí se tedy lze toulat křížem krážem a pořád budete mít co objevovat. Jak si svůj cestovatelský itinerář naplánujete, je pouze na vás.


Podobné články