Máte rádi jižní Čechy? Určitě ano, vždyť je tady opravdu krásně a je vlastně úplně jedno kam se v této části naší vlasti vydáte. Kolikrát se vyplatí prostě a jednoduše zůstat ve městě a projít si ho takříkajíc křížem krážem. My se tentokrát společně vydáme do města husitů, tedy do Tábora. Víte, že tohle město si můžete prohlédnout díky stezce, která je známá jako Táborský zdravotní a naučný okruh? Není tedy nutné bloumat ulicemi jen tak na zdař bůh, ale spolehnout se na vytyčenou trasu. Tak tedy, vítejte v Táboře.

Celkový pohled na město Tábor.
Celkový pohled na město Tábor.

Toulava vás vítá

Samotný Tábor je obecně dosti znám, aspoň teoreticky ano. Tato část Jihočeského kraje leží v turistické oblasti Toulava a ta sama o sobě skrývá nejedno cestovatelské lákadlo (to ovšem není obsahem tohoto článku, takže jen pro malé upozornění). My se zaměříme na Tábor jako takový, což vyplývá z předchozích zmínek. Projdeme se společně historickým centrem a poznáme tak snadno jedno z nejznámějších měst celých jižních Čech.

Socha Jana Žižky na náměstí.
Socha Jana Žižky na náměstí.

Okruh patří k nejstarším

Samotný Táborský zdravotní a naučný okruh patří bezpochyby k nejstarším městským stezkám. K jeho vytyčení došlo již v roce 1978 a navázal tehdy na vycházkový okruh zvaný Táborské schody a vody s kyslíkovou sprchou. O vznik se zasloužily cvičitelky turistického oddílu Běla Dvořáková a Věra Řeháčková. Původní trasa okruhu od té doby doznala různých změn, ale cíl zůstal stejný. Poznat město Tábor, udělat něco pro své zdraví a kondici. S klidným svědomím se můžete na tuto stezku vydat s dětmi, případně i se psím společníkem.

Stará radnice v Táboře.
Stará radnice v Táboře.

Po stopách historie a památek

Táborský zdravotní a naučný okruh je vlastně taková procházka po stopách historie a památek města Tábor. Začátek je na Žižkově náměstí v blízkosti kašny z roku 1568. Další body trasy jsou následující: kostel Proměnění páně, radnice, dům U Božího oka, Stárkův dům, Kostnický dům, dům Albrechta pekaře, Gausova bašta, Divadlo Oskara Nedbala, Střelnice, Vodárenská věž, rodný dům Oskara Nedbala, gymnázium, nádrž Jordán, štičí líheň, vodopád, Přehořovka, bašta Převrátilka, Mariánská bašta, Filipovský dům, klášter bosých augustiniánů, městské opevnění, hrad Kotnov, most Antonína Švehly, kostel v Klokotech, studánka Eleonora, Granátová skála, kostel sv. Filipa a Jakuba, bývalá Čelkovická branka.

Prohlédněte si tento krásný kostel.
Prohlédněte si tento krásný kostel.

Okruh je značen

Nemusíte se obávat, že sejdete z cesty. Celý Táborský zdravotní a naučný okruh je dobře značen, a to výrazným zelenobílým psaníčkem (značka symbolizující psaníčko). Tuto městkou stezku zvládnete zhruba za 45 až 75 minut, podle toho jak se kde zdržíte a samozřejmě jak rychle půjdete. Obecně platí, že je lepší nespěchat a vše si pořádně užít, případně i vyfotografovat. Okruh lze projít i v opačném směru, než je uvedeno výše. Rozhodnutí je plně na vás. A jedna rarita na závěr. Okruh umožňuje změřit si tep. K tomu vám dobře poslouží tabulka (je součástí trasy) a vy si tak snadno zjistíte svůj aktuální stav. Tak ať vám to dobře šlape.


Podobné články