Hoši od Bobří řeky, kdo by neznal knižní dílo českého spisovatele a celoživotního skauta – Jaroslava Foglara. Kniha o skupině chlapců, tvořící skautský oddíl, jak zažívají všemožné zážitky na táboře. Učí se skautským a lesním dovednostem. Rozvíjejí své morální a charakterové vlastnosti ve jménu skautských hodnot. Zkrátka knížka o dobrodružství a kamarádství. Tábor, o kterém se v knize píše, byl inspirací skutečným skautským táborem, který se konal na nádherném místě na břehu řeky Sázavy. Místo zvané Sluneční zátoka, má své táborové genius loci. Prostorná louka, obklopená krásnou přírodou. Oáza klidu, kde prožít skautský tábor muselo být opravdu výjimečné.

Sluneční zátoka v rameni řeky Sázavy.
Sluneční zátoka v rameni řeky Sázavy.

Tábory Pražské Dvojky vedené Jestřábem

Sluneční zátoka se nachází kousek od geografického středu České republiky. Leží na 132. říčním kilometru Sázavy, pár kilometrů po proudu od známých Stvořidel. Jen co sem přijdete, ihned si dokážete představit, kde asi stály stany, kde jídelna a kuchyně, a kde mohla být brána. Nebo třeba jak se skauti koupali v řece, a kde se učili rozdělávat oheň. První organizované skautské tábory zde vedl Jaroslav “Jestřáb” Foglar se svým oddílem – Pražská Dvojka, který funguje dodnes. Pražská Dvojka je tak nejstarším skautským střediskem u nás, a navíc se můžou dmout pýchou, že v jejich řadách stál autor nejen Hochů od Bobří řeky, ale také legendárních Rychlých Šípů.

Už si představujete, kde byly stany, jídelna a kuchyň?
Už si představujete, kde byly stany, jídelna a kuchyň?

Každý tábor měl své pojmenování

Táborů se na Sluneční zátoce uskutečnilo devět, další pak v blízkém okolí. Celkem sága táborů pod vedením Jestřába dala úctyhodný rozptyl let 1925-1945. Například v roce 1935 Tábor bez Vítra, který pamatuje na kamaráda Vítra, který přijel z Jugoslávie, a na tento tábor nemohl přijet, protože musel na vojnu. Dvojka měla každý tábor nějak pojmenovaný. Tábor Modrého stínu (1936), kdy z tábora chodily už od jara skautům až do klubovny v Praze tajuplné lístečky se znakem lodi. Jeho záhadu museli rozluštit všichni spolu až na táboře. A významný byl Tábor Svobody (1945), stanování sice ve válkou zničené zemi, ale konečně opět svobodné, a bez hrozby nacistického teroru.

Sluneční zátoka je uvedena pamětní deskou Jaroslava Foglara.
Sluneční zátoka je uvedena pamětní deskou Jaroslava Foglara.

Splníte zkoušku 13 orlích per?

V blízkém okolí vás do zátoky zavede Naučná stezka S Jestřábem a hochy od Bobří řeky do Sluneční zátoky. Na 12 zastaveních si můžete přečíst spoustu informací o táborech ve Sluneční zátoce. Každé zastavení vám přiblíží jeho téma nebo co bylo na daném táboře zvláštní. V průběhu naučné stezky můžete plnit zkoušku 13 orlích per. Na každém zastavení je úkol, který když splníte, získáte jedno pero. Tří obtížnosti zajistí zábavu pro děti i dospělé. Zkuste schválně udělat zkoušku paměti, přesnosti, rychlosti či inteligence. Úkoly nejsou jednoduché a mnohokrát vás opravdu prověří. Třeba zkouška rovnováhy – zkusili jste někdy přejít kládu tam a zpátky poslepu? Nic jednoduchého!

Naučnou stezkou dorazíte až na místo. Sluneční zátoka vás okouzlí.
Naučnou stezkou dorazíte až na místo. Sluneční zátoka vás okouzlí.

Oblíbený cíl vodáků, turistů a milovníků přírody

Nedaleko Sluneční zátoky se nachází přírodní památka Stvořidla, která je jedním z nejkrásnějších a nejdivočejších úseků řeky Sázavy. Toto místo je plné peřejí, balvanů a tůní, které tvoří malebnou a dramatickou scenérii. Název Stvořidla není náhodou a poukazuje na utváření skalního koryta řeky přírodními silami. Stvořidla jsou oblíbeným cílem vodáků, turistů a milovníků přírody, kteří sem přicházejí obdivovat krásu nezkrocené řeky a okolní lesy. Oblast Stvořidel byla inspirací pro Jaroslava Foglara a oblíbeným výletním místem jeho táborníků. Tento úsek Sázavy byl také inspirací pro českého spisovatele Bohumila Hrabala, který jej zmiňuje ve své knize „Postřižiny“.

Stvořidla byla inspirací nejen Jaroslava Foglara, ale i Bohumila Hrabala.
Stvořidla byla inspirací nejen Jaroslava Foglara, ale i Bohumila Hrabala.

Podobné články