Někdy stačí málo a přitom zažijete hodně. V cestování to platí snad dvojnásobně. Na první pohled malý tip na výlet a odnesete si překrásný zážitek. Viděli jste už například skalní reliéfy Brniště? Pokud ano, jistě víte své a pokud ne, tak si do svého cestovatelského plánu tohle místo určitě dejte. Skalní reliéfy Brniště prostě stojí za to vidět.

Stezka skalních reliéfů

Cílem cesty bude obec Brniště v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji. Právě u této vesničky se nalézá stezka skalních reliéfů. Je hned u areálu Lesní zátiší. Stezka představuje jakousi přírodní uměleckou galerii, a to podél staré vozové stezky mezi pískovcovými skalami. Dlouhá je pouze 1,5 km. Trasu tedy zvládnou bez problémů i děti a klidně vezměte i případného psího kamaráda.

Čeští a němečtí umělci společně

Stezka skalních reliéfů Brniště vznikla v roce 2018. Právě tehdy čeští a němečtí umělci vytvořili zdejší zajímavé objekty a sochy. Díla tak může obdivovat každý příchozí a přitom je celou dobu v příjemném přírodním prostředí. Sochy a reliéfy představují například jelena, obří hlavu, anděla, nahé dívky nebo mořskou rybu. Vstupní brána je zhotovena z větví. Dokonce zde veřejnosti zpřístupnili kapličku z roku 1810.

Cesta je dobře značená

Celá cesta skalní stezkou je dobře značená a na začátku nechybí informační tabule. Kdo přijede do Brniště autem, může využít parkoviště u místního Ekocentra. Samozřejmě, že po prohlídce skalních reliéfů nemusíte hned odjet. Výlet si lze prodloužit tak, že se od parkoviště vydáte směrem do obce Brniště a projdete si neméně zajímavou Stezku hastrmanů ( dlouhá 6 km). Zkrátka a dobře, můžete tady mít skvělý den.

Nezapomeňte na Brniště jako takové

Vesnička Brniště má rovněž co nabídnout. Klidně si ji projděte a poznejte více. První písemná zmínka pochází z roku 1352. Navštívit můžete barokní kostel svatého Mikuláše z roku 1700. Vydat se lze na vrch Tlustec (592 m n. m.) nebo na Brnišťský vrch (491 m n. m.). Pěkná procházka je podél Panenského potoka a Brnišťského rybníka. Celý výlet bude bezpochyby příjemným zážitkem jak pro celou rodinu, tak třeba pro partu dobrých kamarádů. A ještě něco, nezapomeňte fotit. Reliéfy za to stojí.


Podobné články