Mnozí z cestovatelů mají rádi hory a pak jsou i takoví, kteří se nespokojí s běžnými horskými cestami. Těmto náročnějším trekařům jsou pak určeny tzv. ferraty, tedy jištěné stezky v místech, kam by se normálně nemohli dostat. Často se za ferraty jezdí do zahraničí – Dolomity, Alpy apod. Ovšem i v České republice se něco takového najde a dokonce to zvládnou i děti. Například Šilinkův důl.

Vzhůru na Pardubicko

Až budete přemýšlet kam se vypravit, zaměřte se na Pardubický kraj, a to konkrétně na okolí Skutče v okrese Chrudim. Právě zde najdete Šilinkův důl, kde si ferratovou cestu můžete projít a získat tak nezapomenutelné zážitky nejen ze svého sportovního výkonu, ale i z okolních přírodních scenérií. Láká vás něco podobného? Pak jsou následující řádky určeny právě vám.

Projdete se krásnou přírodou.
Projdete se krásnou přírodou.

Ferratová cesta v údolí řeky

Šilinkův důl leží v údolí řeky Krounky a jedná se o Přírodní park údolí Krounky a Novohradky. V těchto místech na vás, mimo jiné, čeká jednoduchá ferratová cesta, na kterou můžete vzít i děti (ne úplně malé). Tato trasa je vybavená řetězy a můstky a už samotný postup vpřed slibuje velké příjemné vzrušení a neobvyklý prožitek.


Krátké a přitom krásné trasy

Výchozí bod pěšího putování představuje malebná vesnička Předhradí. Odtud pokračujete do obce Kutřín. Jedná se o zhruba 3 kilometry. Kdo má zájem, může si cestu prodloužit až do České Rybné, což vcelku představuje pouhých 6 kilometrů. Vidíte, že jde vždy o kratičké úseky, které zvládne opravdu každý. Není se čeho obávat.

Uvidíte zajímavé skalní útvary.
Uvidíte zajímavé skalní útvary.

Nejkrásnější část plná romantiky

Užijte si naplno nejkrásnější část a dejte průchod své romantické fantazii. Širokou lesní cestou se dostanete až ke skalní stěně nad říčkou Krounkou. Zde na vás již čekají zmíněné řetězy, můstky a žebříky. Zkrátka ferrata jako vyšitá. Odměnou vám bude nádherný pohled na řeku, prakticky nedotčená divoká příroda a vodopád na konci Šilinkova dolu.

Žádné velké stoupání nečekejte

Celá trasa dosahuje maximálně 450 metrů nad mořem. Nebudete tedy nijak zvlášť moc stoupat. Řeka Krounka vám nabídne čarokrásné výhledy na svůj tok a navíc je velká šance, že spatříte pstruhy, čolka, mloka či ledňáčka říčního. Nezapomeňte si vzít na výpravu foťák. Tady je přímo fotografický ráj, a to nejen pro aktivní fotografy.

Na břehu řeky Krounky.
Na břehu řeky Krounky.

Můžete se zdržet i déle

Není třeba nikam zvlášť spěchat. Tady se můžete zdržet i déle, pokud vám to vyhovuje. V Šilinkově dole je možnost ubytování. Navíc, se následně můžete vypravit na průzkum Přírodní rezervace Maštale, která leží v sousedství. Tím to ještě nekončí. Kousek odtud je zajímavý hrad Rychmburk a rovněž zřícenina hradu Košumberk.

Malá dovolená či prodloužený víkend

Šilinkův důl a okolí představují dohromady ideální místo pro prožití malé dovolené nebo třeba prodlouženého víkendu. Vše si náležitě vychutnáte, a to v klidu a beze spěchu. Pohromadě přitom může být celá rodina. Neváhejte a seznamte se s touto částí Pardubického kraje. V žádném případě nebudete litovat své volby.

Začíná se v Předhradí.
Začíná se v Předhradí.

Podobné články