Příroda jako na dlani. Tento klasický příměr se pro náš cíl tentokrát opravdu velmi hodí. Ostatně, brzy se sami přesvědčíte. Nejedná se o žádný vyhlídkový let, ale prostě o klasickou turistiku v pravém slova smyslu. Celá oblast je zajímavá kam se jen podíváte a mnoho věcí je od sebe vzdálených coby kamenem dohodil. Zkrátka a dobře, vítejte na jihu Moravy, a to konkrétně v Národní přírodní rezervaci Tabulová. Nespěchejte a v klidu si užívejte.

Směrem na Mikulov

Národní přírodní rezervace Tabulová leží severně od Mikulova nad obcí Klentnice, okres Břeclav, v Jihomoravském kraji. Oficiálně je součástí Pálavských vrchů. Tabulová zaujímá rozlohu 109 hektarů a výškově se pohybuje v rozmezí od 288 do 458 metrů nad mořem. Bez uzardění se dá říct, že celá oblast skrývá nádhernou a vzácnou přírodu, což koneckonců platí o Pálavě obecně. Můžete sem vyrazit s celou rodinou a klidně mějte sebou také svého psího parťáka.

Stolová hora hraje prim

Stolovou horu často známe z různých románů, filmů nebo ze zahraničních reportáží. Nicméně, ani Česká republika není žádnou výjimkou. Národní přírodní rezervace Tabulová má svou Stolovou horu a společně s Růžovým vrchem tvoří krásné cíle pěších výprav. Stolová hora byla kdysi místem dávného hradiště, takže už naši předkové si lokalitu oblíbili a osídlili. Nebojte se námahy a vystoupejte na tyto zmíněné vrcholy, abyste si dosyta užili přírodních krás, které se přímo nabízejí.

Vzácná flora a fauna

Rezervace Tabulová zahrnuje rovněž drnovou step a skalní útesy. Vyskytují se tady vzácné rostliny jako například šalvěj habešská, koniklec velkokvětý, kosatec skalní písečný a ani o živočichy není nouze. Spatřit můžete třeba roháče obecného, cvrčka polního, přástevníka kostivalového. Nezapomeňte si najít chvilky na fotografování, ať máte zaznamenány patřičně vzpomínky a prožitky.

Každý si přijde na své

Národní přírodní rezervace Tabulová je součást pásu vápencových skal, který se táhne od Pavlova do nedalekého Rakouska. Samotná Stolová hora má plochý vrchol, což svým způsobem naznačuje už pojmenování celé rezervace – Tabulová. Výlet zde zahrnuje tak zhruba 5 až 7 kilometrů. Pakliže chcete poznat víc, tak nedaleko se nachází zřícenina Sirotčího Hrádku nebo velmi známý hradní útvar Děvičky. A jedna důležitá věc. Nacházíte se v kraji vína, tak při nějaké vhodné příležitosti okoštněte. Nebudete litovat.

Navštivte rovněž Klentnice

Obec Klentnice je vyloženě vinařskou vesničkou. První písemná zmínka pochází z roku 1322. Prohlédnout si můžete kostel svatého Jiří, zříceninu hradu Sirotčí Hrádek, přírodní památky Kočičí skála a Kočičí kámen. Vedle vína se v Klentnici daří i kávě, právě tady totiž je Muzeum kávy. Jak vidíte, je stále co objevovat. Tak si dejte skvělou kávu, pak nějaký ten výlet a večer pěkně v klidu skleničku zdejšího vína.


Podobné články