Jedním z nejoblíbenějších turistických cílů Nízkého Jeseníku jsou beze vší pochybnosti Rešovské vodopády. Tento přírodní skvost si hned na první pohled dokáže získat srdce každého návštěvníka, který sem zavítá a ten, kdo tuto horskou lokalitu dobře zná, se sem vždy rád vrací. Tady je vidět, že i v dnešní době se v České republice nacházejí místa nádherné divoké a prakticky ničím nespoutané přírody, které obvykle známe z filmů či fotografií o kanadských nebo aljašských lesích a horách.

Kaskádovitý vodopád doslova bere dech.
Kaskádovitý vodopád doslova bere dech.

Vodopády a kaskády

Celý komplex Rešovských vodopádů a okolí tvoří území o rozloze zhruba 70 hektarů. Pouze 6 hektarů je však chráněno, a to od roku 1966 a je Národní přírodní památkou v Přírodním parku Sovinecko. Rešovské vodopády tvoří říčka Huntava, která pramení v nedalekých Stříbrných horách, kde se ve středověku těžilo stříbro. Protéká údolím kaňonu a vytváří zde řadu kaskád a vodopádů. Nejvyšší vodopád má neuvěřitelných 10 metrů. Soutěsku lemují skály a přirozené smrkové lesy. Skalní vrcholky se tyčí až do dvacetimetrové výšky a rozpětí kaňonu je mezi šesti až deseti metry. Lokalita je geomorfologicky velmi významná. Tady se vám bude zaručeně líbit.

Po schodech a můstcích kolem vodopádů.
Po schodech a můstcích kolem vodopádů.

Terén je těžký, ale zvládnou i větší děti

Kaskády a vodopády jsou největšími svého druhu v Nízkém Jeseníku. Jako turisté procházíte divokou panenskou přírodou, kde jsou místy zbudovaná odpočívadla a dřevěné schody a můstky, které výborně zapadají do okolní krajiny. Navíc umožňují spatřit z blízka i jinak těžko dostupná místa. Terén je totiž poměrně těžký a je třeba dávat pozor nejen na sebe, ale i na ostatní ve skupině. Větší děti ovšem cestu zvládnou.


V těsné blízkosti vodopádů

Procházíte se v těsné blízkosti vodopádů, a to většinou po kamenité stezce. Pokud máte odvahu, můžete se ponořit do studené vody a osvěžit se. Není to nebezpečný zážitek, ale ledový rozhodně ano. Tady se víc než jinde vyplatí mít s sebou fotoaparát. Za snímek stojí nejen již zmíněné vodopády a kaskády, ale rovněž okolní skalní útvary. Mimo to si cestou můžete prohlédnout i zbytky středověkého hradu.

Prostě divoká příroda.
Prostě divoká příroda.

Náročná, ale krásná procházka kaňonem

K Rešovským vodopádům je nejvhodnější přístup od Rýmařova (ani za půlhodinky jste tam). Místa jsou od sebe vzdálená jen 8 kilometrů a z města vede zelená turistická značka. Ta vás dovede až do vesničky Rešov, odtud je odvozen název celého přírodního komplexu. Jistě potěší i parkoviště zdarma. Z Rešova pokračujete až k rozcestí Fialův mlýn a pak začíná treking přímo kaňonem Rešovských vodopádů. Jde o postupný sestup s velkým převýšením. Soutěska je dlouhá asi 200 metrů a dovede vás k soutoku říček Huntava a Oslava.

Mnoho příležitostí pro fotografování.
Mnoho příležitostí pro fotografování.

Až na hrad Sovinec

Kdo má zájem, může pak po modré turistické značce vyrazit až na nedaleký hrad Sovinec. Ten založili bratři Pavel a Vok z rodu Hrutoviců, za II. světové války se stal vězením pro francouzské vojáky a dnes skrývá expozici o životě na středověkém sídle. Často se v hradním areálu pořádají různé zábavné akce pro veřejnost. Ze Sovince se vrátíte k rozcestí Valšovský důl a po červené turistické značce přes Lesný vrchol (540 m n. m.) až do Rešova. To celé je zhruba osmikilometrová procházka.

Okolí má spoustu dalších cílů

Jak už bylo výše zmíněno, jsou Rešovské vodopády součástí Přírodního parku Sovinecko. Tento park leží v jihozápadní části Rešovské pahorkatiny. Protékají zde říčky Huntava, Oslava, Teplička a Sitka. Je domovem 129 druhů ptáků, mimo jiné vzácného výra velkého. Na hranici přírodního parku leží historické město Šternberk, kde je hrad z poloviny 15. století. Pro osvěžení nechybí městské koupaliště. K dalším oblíbeným cílům pak patří například horolezecká oblast Rabštejn a stejnojmenná zřícenina hradu.

Spatřit lze i stylový srub.
Spatřit lze i stylový srub.

Podobné články