Vodní svět je sám o sobě tak trochu obestřen tajemstvím. Zvláště, pokud nejste zrovna rybář či potápěč. O to více však může být zajímavý. Nechtěli byste někdy nahlédnout do vodní říše a vidět jak to tam vlastně chodí? Tohle přání si můžete splnit, a navštívit prosklený tunel Modrá, který najdete ve Zlínském kraji v okrese Uherské Hradiště. Vítejte na Moravě.

Prosklený podvodní tunel vás zaujme hned.
Prosklený podvodní tunel vás zaujme hned.

Kousek od Velehradu

Zhruba jeden kilometr od Velehradu leží obec Modrá a právě zde se nachází areál Živá voda. Tady se můžete nevšedním způsobem seznámit se životem pod vodou i s dalšími zajímavostmi volné přírody. Výhodou je, že v Modré není jen tento lákavý areál, ale hned v sousedství na vás čeká ještě další lákadlo. To už přece stojí za návštěvu.

Uvidíte ryby z mnoha různých úhlů.
Uvidíte ryby z mnoha různých úhlů.

Nejdelší prosklený tunel ve volné přírodě

Areál Živá voda disponuje nejdelším proskleným tunelem ve volné přírodě v Evropě díky němuž můžete spatřit podvodní svět. Na vlastní oči uvidíte jak to chodí pod hladinou rybníka a je jen na vás, jak dlouho tady budete obdivovat rostliny a obyvatele vodní říše. Prostě se vám otevře něco jako obří akvárium (jen v autentickém prostředí), které je okolo vás. Buďte si jisti, že i děti si tady přijdou na své. Ze břehu či z lodičky tohle nemáte šanci vidět.

Nechybí ani takové menší akvárium.
Nechybí ani takové menší akvárium.

Celá plejáda zástupců rybí populace

Jezero v němž se prosklený tunel nachází má hloubku 6,5 metru a objem 850 metrů krychlových. Nabízí se vám unikátní pohled na celou plejádu zástupců rybí populace. Kapři, štiky, sumci, candáti, jeseteři či majestátní vyzy velké (až dva metry dlouhé ryby). Touto expozicí můžete procházet sami nebo s průvodcem. Raději vůbec nespěchejte a dostatečně si vychutnejte neobvyklou možnost poznání.

Venkovní jezírko v areálu Živé vody.
Venkovní jezírko v areálu Živé vody.

Živá voda je název, který vystihuje vše

Areál Živá voda je botanickou a sladkovodní expozicí. Vybudovaný byl na místě, kde kdysi bývaly mokřady a rybníky. Živá voda je vskutku příznačný název vzhledem ke svému zaměření. V každém případě nebudete litovat toho, že jste sem vážili cestu a Živou vodu navštívili. A ještě malé překvapení. Součástí expozice je i pastvina s pratury.

Stezka praturů má něco do sebe.
Stezka praturů má něco do sebe.

Archeoskanzen hned v sousedství Živé vody

Hned vedle areálu Živá voda je k dispozici Archeoskanzen Modrá. Rovněž stojí za prohlídku. Svým zaměřením přibližuje historii Velkomoravské říše. Jde vlastně o takové opevněné sídliště středního Pomoraví té doby. Repliky budov a opevnění zaujmou na první pohled. Spatřit můžete také naučná představení, dobovou kovovýrobu, výrobu keramiky, zemědělství i poznatky z archeologického výzkumu.

Dovíte se něco o mnoha zástupcích naší fauny.
Dovíte se něco o mnoha zástupcích naší fauny.

Modrá je prostě dobrá pro každého

Obec Modrá má zhruba 700 obyvatel a nachází se v nadmořské výšce 220 metrů. Pouhý kilometr odtud stojí bájný Velehrad. Na to, že jde v podstatě o menší obec, má lákadel víc než dost. Hodí se zde parafráze na známou písničku Modrá je dobrá. Ať už navštívíte Živou vodu či archeoskanzen (nebo obojí), máte prostě o zážitky postaráno. Ideální cíl cesty pro rodiny s dětmi. V těsné blízkosti obce Modrá pak vede trasa Cyrilometodějské stezky. Začíná v Polsku a přes Beskydy vás dostane až na Velehrad. A co si budeme povídat, v Modré se nebude nudit nikdo ať má jakýkoliv věk.


Podobné články