Znáte Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem? Pokud ne, můžete to kdykoliv napravit, stačí se prostě vydat na Prostějovsko a navštívit zmíněnou obec. Zažijete nevšední podívanou, u které se vám představí největší sbírka historických kočárů, saní a luceren ve střední Evropě. Tak neváhejte a hurá do toho.

V muzeu je co obdivovat.
V muzeu je co obdivovat.

Muzeum je jako most

Muzeum historických kočárů je jako most, který propojuje minulost se současností a otevírá naše srdce i duše, to jsou slova, kterými tento kulturní stánek charakterizují sami provozovatelé. Něco na tom nejspíš bude. Tohle muzeum je všem k dispozici v obci zvané Čechy pod Kosířem, zhruba 10 kilometrů od Prostějova v Olomouckém kraji.

Jako v jiném světě

V muzeu si budete připadat jako v jiném světě, respektive ve světě, který už definitivně odvál čas a přesto je lákavý. Vidět můžete více jak sto historických kočárů, a to včetně saní, největší smuteční kočár všech dob postavený továrnou Brožík, největší sbírku kočárových luceren ve střední Evropě, sbírku livrejí, koňských postrojů a doplňků. Nechybí ani galerie dokumentů, plánů a fotografií. Najdete zde rovněž zrestaurovaný největší kočár na světě.

Budova muzea.
Budova muzea.

Restaurovaná i původní díla

Zdejší vystavené kočáry jsou jak zrestaurované, tak i v původním dochovaném stavu. Nahlédnout lze rovněž do historické dílny pro stavbu kočárů. Tak už víte, kam si naplánujete příští cestu? Výlet pro celou rodinu jako dělaný a i děti budou nadšené. Na to můžete vzít jed, tedy samozřejmě obrazně řečeno. Muzeum je dnes dlouhé 100 metrů.

Muzeum je díky nadšenci

Muzeum kočárů vzniklo díky pracovitosti a umanutosti jednoho velkého nadšence. Tento člověk je dnes zároveň provozovatelem celého zařízení. Jde o místního občana Václava Obra. Své muzeum otevřel v roce 2009 a nejnovějšího zásadního rozšíření se dočkalo v lednu 2020. Zkrátka, stále se zde něco vylepšuje a doplňuje.

Jsou zde přímo umělecká díla.
Jsou zde přímo umělecká díla.

Poznejte i samotné Čechy pod Kosířem

Čechy pod Kosířem leží v malebné Hané, a to na západním úpatí vrchu Velký Kosíř (442 m n. m.). Navštívit můžete zdejší zámek a projít si nádhernou zámeckou zahradu s umělou jeskyní a vyhlídkovou věží. Vede tudy i naučná stezka po níž se dostanete na Velký Kosíř. Mimochodem, tomuto vrcholu se přezdívá hanácký Mont Blanc. Obec má i Hasičské muzeum. Za vidění stojí kostel svatého Jana Křtitele či kapličky svatého Josefa a Floriána.


Podobné články