Jihomoravská metropole Brno je celkově úžasné místo. Můžete sem jezdit opakovaně a pořád máte co objevovat. Výběr je přitom hezky rozmanitý – příroda, historie, památky, parky, lesy, společenské akce apod. Zajímavá místa mnohdy jsou takříkajíc pod nosem a „objevíme“ je až třeba později, než bychom původně řekli. To však není na závadu. Navštívili jste již například podzemní prostory pod Zelným trhem? Zelný trh, místo nacházející se v centru Brna, kudy chodí množství lidí. Náměstí je samo o sobě krásné, ale co se vlastně skrývá pod ním?

Podzemní studna ozdobená krásným kováním.
Podzemní studna ozdobená krásným kováním.

Labyrint pod Zelným trhem

Labyrint pod Zelným trhem (jak zní oficiálně uváděný název) je zahrnut do projektu Brněnské podzemí, pod který spadají všechny veřejně přístupné podzemní prostory města Brna. O některých jsme již v magazínu Toulavé Šlápoty psali. Labyrint pod Zelným trhem je charakterizován jako unikátní zákoutí středověkých chodeb a sklepů. Věřte, že charakteristika ani v nejmenším nepřehání. Ostatně, vždyť se můžete přesvědčit sami, je to úplně snadné. Přijďte se podívat.

Alchymistická laboratoř je tak trochu tajemná.
Alchymistická laboratoř je tak trochu tajemná.

Procházka pod celým náměstím

Podzemní prostory pod Zelňákem, jak se Zelnému trhu familiérně říká, se budou líbit jak velkým, tak malým návštěvníkům. Děti tedy bez obav berte sebou. Vstup do labyrintu je na adrese Zelný trh 21. Místo najdete ve spodní části náměstí. Čeká na vás procházka pod celým náměstím, neboť východ je v horní části Zelňáku. Prohlídka je vždy s průvodcem, už při zakoupení vstupenky budete informováni na který konkrétní čas toho dne se máte dostavit.

Kromě výkladu průvodce jsou zde i informační tabule.
Kromě výkladu průvodce jsou zde i informační tabule.

Expozice jsou pestré

Během návštěvy Labyrintu pod Zelným trhem zdoláte celkově 212 schodů a budete se pohybovat v hloubce 6 až 8 metrů. Expozice je pestrá a dá se rozdělit na takové dva tématické okruhy. Jedna část vás seznámí s tím jak se podzemní prostory skutečně využívaly a druhá část pojednává o historii obecně. Nedivte se proto, že zde uvidíte i věci, které se v podzemí nenacházely. Mají však navodit atmosféru a víc vás informovat o době středověku. Navíc, výklad je dosti zajímavý, takže dobře poslouchejte.

Víno se v podzemí uchovávalo vždy, lidé věděli proč.
Víno se v podzemí uchovávalo vždy, lidé věděli proč.

Alchymie i klec bláznů

Kromě podzemních chodeb je zde několik místností (pokud se to tak dá říct). Spatříte vinný sklep, historickou krčmu, alchymistickou laboratoř, pranýř, mučící nástroje nebo pověstnou klec bláznů. Prohlédnout si můžete podzemní studny, seznámíte se s tím jak se uchovávaly potraviny a nápoje v podzemí či jak se zde kdysi svítilo. Během návštěvy můžete volně fotografovat, v tom není žádné omezení.

Tady už se blížíte k závěru prohlídky.
Tady už se blížíte k závěru prohlídky.

Mezi nejstaršími v Brně

Samotný Zelný trh patří k nejstarším náměstím v Brně. Podzemí se tady budovalo už ve středověku. Tyto prostory prošly v roce 2009 rozsáhlou úpravou a od roku 2011 je podzemí pod Zelným trhem přístupno veřejnosti. Na konci prohlídky, v místě, kde se již vystupuje z podzemních prostor si pak můžete zakoupit nějaké ty suvenýry a upomínkové předměty. Tak ať se vám pod Zelňákem líbí. Možná tohle místo pak budete vnímat i trochu jinak než doposud.


Podobné články