Peklo vždy v lidech vyvolávalo větší či menší pocity a představy. Peklem se na jedná straně straší, na druhé zase baví děti v pohádkách. Co si pak vybrat? Nejlepší nejspíš bude přistupovat k němu s chladnou hlavou a jistým nadhledem. I když, kdo ví jak to celé je. Ten, kdo má rád podobné záhady (a nejen on) proto jistě uvítá výpravu na tajemný hrad Houska, který bývá v souvislosti s peklem často zmiňován. Jak se věci doopravdy mají posuďte sami, nicméně za návštěvu tohle sídlo určitě stojí.

Průčelí hradu Houska.
Průčelí hradu Houska.

Hrad Houska – brána do pekel

Hrad Houska leží poblíž obce Blatce, okres Česká Lípa, v Libereckém kraji. Jedná se o východní část CHKO Kokořínsko. Hrad Houska – brána do pekel, tímto sloganem se tohle středověké sídlo prezentuje a dost možná, že i právem. Pokud tedy vycházíme z legend, které se o hradu zmiňují. Při prohlídce jistě nějaká ta zpráva o případném spojení s peklem zazní. Jinak to zde ani nejde. Vždyť jste na jednom z nejzáhadnějších míst České republiky.

Hradní nádvoří.
Hradní nádvoří.

Hrad a následně zámek

Houska pochází ze 13. století. Původně gotický hrad založil král Přemysl Otakar II. Později bylo sídlo přebudováno na renesanční zámek, a to díky rodu Hrzánů z Harasova. Jako zámek zůstala Houska dodnes, i když se stále používá výraz hrad Houska. A jen tak mimochodem, Housku vlastnil jednu dobu rovněž známý vévoda Albrecht z Valdštejna. Moc štěstí mu tedy hrad – zámek nepřinesl, když byl nakonec v Chebu zavražděn. To je ovšem jiná historie.

Prý stojí nad bránou do pekla

Podle legendy se traduje, že hrad byl postaven na skále, kde se nacházela průrva do pekla. Někdo dokonce říká, že nad onou pekelnou průrvou je hradní kaple a jiný to zase popírá. Vstup do pekla tady má hlídat černý mnich bez obličeje. Pravda je, že skála prostupuje celým hradem. Čemu budete věřit a čemu ne, je výhradně na vašem zvážení. Jen moc neděste své děti, ať nemají víc noční můru než prima vzpomínku na výlet.

Hradní kaple.
Hradní kaple.

Peklo vidět můžete

Jisté peklo však vidět přeci jenom můžete. PEKLEM, tak se nazývá hradní ručně vyřezávané lidové mechanické peklo. Inspirováno je knihou Božská komedie od Danteho Alighieriho a zobrazuje jedenáct pekelných trestů pro pozemské hříšníky. Dílo má na délku 12 metrů a na výšku 2 metry. Tohle peklo je na Housce skutečně „pravé“, které lze spatřit na vlastní oči. Zbytek je opředen dávkou mysterióznosti.

Byl zde i Karel Hynek Mácha

Hrad Housku kdysi navštívil i básník Karel Hynek Mácha. Ostatně, vždyť je to vlastně „jeho“ kraj. Kousek odtud leží Máchovo jezero. Blízko je rovněž hrad Bezděz, Ralsko či Kokořín. Celé okolí tvoří nádherná příroda. Bodejť by taky ne, když je to území Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Tak se nebojte pekla ani čertů a dejte si Housku na svůj cestovatelský seznam.

Podhradí.
Podhradí.

Podobné články