Muzeum je obvykle zařízení, které se nachází na jednom místě (logicky) a vy vždy víte, že když se vypravíte na to správné místo, tak ho můžete v pohodě navštívit. Zkrátka, ze svého místa se nikam stěhovat nebude (až na výjimky, kdy to třeba vyžadují různé provozní důvody). Existuje však výjimka. Legiovlak je takové muzeum stále na cestách a jak už název napovídá, přesunuje se výhradně po kolejích. To ovšem neznamená, že je složité ho navštívit. My Legiovlak navštívili už dvakrát. Nechte se inspirovat, stojí to za to.

Do jednotlivých vagonů se snadno dostanete.
Do jednotlivých vagonů se snadno dostanete.

Kdekoliv v České republice

Legiovlak čili Legionářský vlak lze navštívit, bez přehánění, vlastně kdekoliv v České republice. Tohle muzeum se totiž přemisťuje často a zároveň se v daném místě zdrží několik dní. Na svých webových stránkách má Legiovlak uvedeno kdy a jak dlouho kde bude. Můžete tedy snadno zjistit, zda přijede třeba zrovna k vám či bude někde poblíž. Návštěvu si nenechte ujít, je více než zajímavá a na své si přijdou jak velcí, tak malí. Děti určitě berte sebou. Je to atraktivní i poučné.

Nechybí fotografie, informace, případně uniformy.
Nechybí fotografie, informace, případně uniformy.

Věrná replika legionářského vlaku

Patrně víte nebo jste aspoň zaslechli, že naši legionáři v Rusku se přesouvali vlakem po Transsibiřské magistrále. Dělo se tak v letech 1918 až 1920. Legiovlak je takovou věrnou replikou jejich vlaku. Zasloužila se o to Československá obec legionářská, která Legiovlak provozuje. Poprvé vyjel tento muzejní legionářský vlak v roce 2015 a od té doby křižuje Českou republikou. Mnozí jste ho již nepochybně navštívili a třeba se i zase vrátili a vy ostatní máte stále možnost.

Spatříte rovněž těžké kulomety.
Spatříte rovněž těžké kulomety.

Ve vlaku se žilo i bojovalo

Naši legionáři to tehdy neměli v Rusku jednoduché. Jejich přáním bylo dostat se co nejdříve do nově vzniklé Československé republiky, cestou však museli svést mnoho bojů s bolševiky. Ve vlaku žili svůj běžný život, bojovali i umírali. Současný Legiovlak má celkem patnáct vagonů. Uvidíte zde výstroj a výzbroj legionářů, mnoho fotografií, textového materiálu a předmětů denní potřeby. K dispozici vám budou průvodci v dobových legionářských uniformách, kteří se s vámi rádi podělí o své znalosti této historie.

Na takových kavalcích legionáři spali.
Na takových kavalcích legionáři spali.

Každý vagon je unikát

Skutečně každý vagon je vlastně svým způsobem unikátní. Názorně uvidíte, že legionáři mysleli na všechny své potřeby a k tomu uzpůsobili i celý vlak. Najdete tady totiž poštovní vagon, zdravotnický vagon, salonní vagon (pro nejvyšší důstojníky), vagon s kovárnou či vagon vybavený těžkými kulomety. Nechybí ani vagon s menším dělem nebo vagon na kterém je naložena polní kuchyně. Spatříte legionářské uniformy, pušky a další vybavení. Všechno si můžete vyfotografovat dle libosti.

Salonní vůz pro důstojníky.
Salonní vůz pro důstojníky.

Prohlídky podle vás samotných

Legiovlak ve svém aktuálním místě působení má svou provozní dobu. V tomto čase jsou vagony volně přístupné. Máte možnost individuální prohlídky, to znamená, že čas si určujete sami a nezáleží na tom, jak dlouho se kde zdržíte. Samozřejmě, že se konají rovněž komentované prohlídky. Jak už bylo řečeno, vždy vám jsou k ruce ochotní průvodci, které poznáte na první pohled – mají na sobě legionářské uniformy. Užijte si návštěvu Legiovlaku jak nejlépe to jen půjde.

Dělo jako součást výzbroje.
Dělo jako součást výzbroje.
Podobné články