Příroda je velmi různorodá a asi nikdy nepřestane udivovat každého, kdo ji má rád a kdo se v ní cítí dobře. Svou jedinečnou atmosféru má rovněž i drsné přírodní území, které své „poklady“ ukáže jen tomu, kdo se umí dívat. Možná s námi budete souhlasit, možná třeba ne, ale takovou typickou lokalitou drsnosti a nádhery je ledovcové údolí Labský důl v Krkonoších. Kdo jste byli, víte své a kdo ještě ne, tak si sem někdy udělejte výpravu. Sami nejlépe posoudíte o co všechno se s vámi zdejší příroda podělila.

Prostě hory se vším všudy.
Prostě hory se vším všudy.

Vzhůru do národní parku

Cílem vaší cesty tentokrát bude Královéhradecký kraj, a to přímo Krkonošský národní park (KRNAP). Ledovcové údolí Labský důl se rozkládá na horním toku řeky Labe – od Labské boudy do Špindlerova Mlýna. Ano, trochu vás může odrazovat, že jde o velmi oblíbenou část celých Krkonoš, ale kdyby člověk měl myslet pořád na to, že tam někde asi bude moc lidí, tak by se často nepodíval nikam. Vyrazte se svou rodinou či dobrými kamarády a užijte si svůj volný čas jak jen nejlépe to půjde.

Pohled na Pančavský vodopád.
Pohled na Pančavský vodopád.

První stezka díky panu hraběti

Labský důl měl svým charakterem vliv na lidské konání snad od pradávna. V každé době sem lidé chodily, a to jak zdejší horalé, také různí větší či menší cestovatelé. Není tedy divu, že první stezku Labským dolem nechal zřídit hrabě Jan Harrach koncem 19. století. Dnes zde vede Naučná stezka Labský důl, která má 7,5 km s převýšením 550 m a 8 zastávkami s informačními tabulemi. Trasa vede následovně: Špindlerův Mlýn – soutok Labe a Bílého Labe – Labská bouda.

Tohle stojí za procházku.
Tohle stojí za procházku.

Přírodní skvosty učarují

Místní přírodní skvosty vám doslova učarují. Mnohá místa jsou dost fotogenická, tak toho využijte. Do Labského dolu padá Pančavský vodopád a Labský vodopád. V těsném sousedství Labského dolu se nachází suťová jeskyně Krakonošova klenotnice. Celkové podmínky horského území tvoří divoká a skalnatá rokle či až 20 metrů vysoké morénové valy. Nejoblíbenější cesta je od Labské boudy po hraně Labského dolu na Zlaté návrší k Vrbatově boudě a mohyle Hanče a Vrbaty. Právě odtud se naskytnou skvělé výhledy na Labský důl a Pančavský důl.

Několik návštěv, několik různých pohledů.
Několik návštěv, několik různých pohledů.

Podobné články