Česká republika je sice malá země, ale přesto se může pochlubit různými nej. Jistě mnohdy ani sami pořádně nevíte, kde všude se skrývají různé významné objekty, místa či cesty, které jsou něčím výjimečné. Není divu, člověk si nemůže zapamatovat všechno. O to více pak třeba potěší nové poznání. Věděli jste například, že nejstarší písemně doložená jeskyně ve střední Evropě se nachází právě v České republice? Je tomu skutečně tak a říká se jí Na Špičáku. Udělejte si sem malý výlet.

Pod vrcholem Velký Špičák

Jeskyně Na Špičáku najdete po vrcholem Velký Špičák, a to mezi obcemi Supíkovice a Písečná (okres Jeseník) v Olomouckém kraji. Místo leží v krásných Jeseníkách, takže lze výpravu skloubit s mnoha jinými cíli, kterých je v oblasti požehnaně. První písemná zmínka o této jeskyně pochází z roku 1430, což přináší statut nejstarší ve střední Evropě. Jeskyně Na Špičáku je oficiálně národní přírodní památkou a není se čemu divit. Koneckonců můžete se přesvědčit sami. A určitě sebou vezměte děti, budou nadšené.

Jeskyně je přístupná již řadu let

Lidé, kteří v okolí jeskyně Na Špičáku kdysi žili byli nepochybně v jistém smyslu osvícení. Díky Moravskoslezskému sudetskému horskému spolku byla jeskyně veřejnosti zpřístupněna již v roce 1884. Nicméně, obyvatelé tuto přírodní památku využívali ještě mnohem dříve. Svědčí o tom různé malby a nápisy na stěnách a nejstarší pochází z roku 1519. Dodnes může tento odkaz dávné generace spatřit každý návštěvník. A mimochodem, průvodce vás na takovou zajímavost zcela jistě upozorní.

Labyrint chodeb a puklin

Jeskyně Na Špičáku tvoří 400 metrů dlouhý labyrint chodeb a puklin. Prohlídková trasa pak měří 220 metrů. Podoba podzemních prostor (tzv. devonský mramor čili mořské usazeniny) je významně ovlivněna tajícími vodami ustupujícího ledovce. Stálá teplota zde je okolo 7 až 9 stupňů Celsia, takže je vhodné mít sebou i v parném létě něco na sebe, ať nedrkotáte zuby a neklepete se po celém těle. Pochopitelně se vybavte rovněž fotoaparátem či aspoň mobilem, můžete si sami zachytit místní podzemní krásu.

Prohlídka je zhruba na půl hodiny

Prohlídka jeskyně Na Špičáku u Supíkovic je samozřejmě s průvodcem, který vám podá zasvěcený výklad a upozorní vás na mnohé zajímavosti, které stojí za větší pozornost. V podzemí budete zhruba půl hodiny a projdete postupně místy, kde jsou nízké stropy (pozor na hlavu) či dost úzké chodby. Spatříte rovněž větší sály, kde je místa celkem hodně. Seznámíte se krok za krokem s Královskou hrobkou, Srdcovou chodbou, Kalvárií, Ripperovým sálem, Zadní síní nebo s Koutem Naděje. Průvodce vám i na okamžik zhasne světla, abyste zjistili jak vypadá opravdová tma. Užijte si tedy celou návštěvu na jedničku.


Podobné články