Dnes se vydáme na malou procházku, na které nás bude čekat vyhlídka do širokého okolí a zároveň zblízka uvidíme i technické památky v podobě velkých kamenných železničních viaduktů. Mimochodem oba vypadají jak vystřižené z filmů o Harrym Potterovi. Jen čekáte až projede Bradavický expres, který vás vezme do známé školy čar a kouzel. Najděte si volné odpoledne a neváhejte se na tuto výpravu vydat. Zaručím se, že nebudete investovaného času litovat.

Fajtův kopec nabídne z rozhledny krásný výhled.
Fajtův kopec nabídne z rozhledny krásný výhled.

Na soutoku Oslavy a Balinky

A kam, že se to vlastně vydáváme? Do menšího města na dálnici D1 s pozicí mezi Jihlavou a Brnem. Řeč je o Velkém Meziříčí jenž je umístěno na východní hranici Vysočiny a leží uprostřed Křižanovské vrchoviny. Ve městě se stékají řeky Oslava a Balinka. Severní strana města se navíc zvedá ze 450 na 550 m n. m. a proto se našlo i ideální místo pro rozhlednu a stejně tak i pro vybudování menšího lyžařského areálu.

U viaduktu vás pozdraví i ovečky.
U viaduktu vás pozdraví i ovečky.

Autem pohodlně až nahoru

Fajtův kopec se tyčí nad městem a můžete až k němu pohodlně dojet autem. V zimě zde musíte logicky počítat s náporem milovníků zimních sportů. V letních měsících je zde místo příjemně opuštěné. Restaurace Fajtův kopec jenž patří ke komplexu penzionu lyžařského areálu ale funguje celoročně.

Rozhledna Fajtův kopec v typickém tvaru šroubovice.
Rozhledna Fajtův kopec v typickém tvaru šroubovice.

Rozhledna ve tvaru šroubovice DNA

Věž Fajtův kopec otevřeli v roce 2015. Věž je vytvarovaná do šroubovice DNA a je vysoká úctyhodných 36 metrů. Pod rozhlednou funguje automatická pokladna, která vás za malé všimné pustí nahoru. Rozhledna je železná a nahoru vede přesně 175 schodů. Z vrcholu vás čeká 360 ° výhled do širokého okolí. Na jedné straně výhled na město a část dálnice. Na druhé straně uvidíte v blízkosti oba viadukty. V dálce zase výhled na členitost Vysočiny.

Rozhledna Fajtův kopec nabízí výhled na velké území Vysočiny.
Rozhledna Fajtův kopec nabízí výhled na velké území Vysočiny.

Železniční viadukty z roku 1946

Blízko rozhledny jen 15 minut chůze jsou oba železniční viadukty. Tyto viadukty nejsou úplně známé a proto na ně rádi trošku upozorníme. Na viadukty byl použit kámen a beton a postavili je v roce 1946. Železniční viadukty jsou 25 metrů vysoké. Kdo má jen trochu rád monumentální stavby a technické památky, musí toto místo navštívit. Pro informaci, pokud byste si chtěli počkat až po viaduktu pojede vlak, tak jezdí zhruba každou hodinku a půl.

Fajtův kopec má v úbočí dva železniční viadukty vysoké 25 metrů.
Fajtův kopec má v úbočí dva železniční viadukty vysoké 25 metrů.

Podobné články