Máme rádi přírodu a zvířata, která v ní žijí. Zvláště ta, která mají za svou domovinu právě naše tuzemské lesy. Pokud se člověk chová v lese s tichostí a pokorou, může divoká zvířata v lese pozorovat poměrně často. Ani není zapotřebí hned navštěvovat některou ze zoologických zahrad. U Brna funguje obora, kde si můžete některá z tradičních zvířat českých lesů prohlédnout. Ovšem pozor i zde je dobré býti s hlukem zdrženliví. Projdeme se českým lesem a navštívíme spolu polodivoká zvířata hned při moravské metropoli. Obora Holedná se těší na vaši návštěvu.

Obora Holedná ukrývá i několik jezírek.
Obora Holedná ukrývá i několik jezírek.

Skvělé místo k výletu pro všechny

Který brňák by neznal oboru Holedná. Místo profláklé většině obyvatel i přilehlého okolí. To jim ale vůbec nevadí, protože i tak si zde každou chvíli někdo udělá procházku. Jednotlivci, skupinky kamarádů nebo rodiny s dětmi. Vše ještě umocní slunečné a teplé počasí. Obora je navíc přístupná celoročně a bez vstupného. Skrz oboru vede asi dvouhodinová procházka a celý ohraničený les má rozlohu 327 ha. Cesty jsou velmi příjemné a přívětivé i pro kočárky, paraplegiky nebo cyklistické nadšence. Tento výlet se dá určitě zařadit i mezi dog-friendly, nemusíte se bát vzít vašeho psího kamaráda a vyrazit pospolu. A pokud zvládnete s vůní lesa vstřebávat i informační hodnotu, pak je tu pro vás nachystaná i naučná stezka vedoucí skrz Holednou.

Obora Holedná poskytuje zázemí početné rodince daňků.
Obora Holedná poskytuje zázemí početné rodince daňků.

Daňkové, mufloni i divočáci

Obora Holedná je účelové myslivecké zařízení sloužící oborovému odchovu daňků a muflonů. Ty se přitom v území volně pohybují a návštěvníci je nemohou přehlédnout. Zvířata jsou navíc na lidi už docela zvyklá a nechají se pozorovat i z větší blízkosti. V převážně dubovém lese můžete kromě daňků a muflonů spatřit i jeleny a laně nebo početnou okřídlenou populaci. Datel, strakapoud a žluva jsou nejpočetnějšími představiteli ptačích obyvatel lesa. U zvířátek ale nemůžeme opomenout divoká prasata, která mají svou maličkou „obůrku“ hned při vstupu do obory jako takové. K velkým divočákům se dostanete do velmi těsné blízkosti a to už je zážitek. To mi věřte.

I zde byste neměli dělat velký hluk. Pamatujte, že jste pořád v lese.
I zde byste neměli dělat velký hluk. Pamatujte, že jste pořád v lese.

Navštivte i zbrusu novou rozhlednu

No a když už se vydáte na Holednou, tak si určitě zajděte na zbrusu novou rozhlednu, vystavěnou v severovýchodním cípu obory. Rozhledna je viditelná už z dálky a otevře vám výhled doslova na celé Brno a široké okolí, zejména na sever a západ. Vystavěna byla teprve v roce 2020 a hned o rok později se stala i rozhlednou roku. Kovová rozhledna je vysoká 35 metrů a stala se nejvyšší rozhlednou na území Brna. Do úctyhodné výšky vás vynese 208 schodů.

Obora Holedná má i malou obůrku pro divoká prasátka.
Obora Holedná má i malou obůrku pro divoká prasátka.

Podobné články