Cyklistických stezek pořád přibývá a prakticky je dnes už najdete všude. Není divu, vždyť cyklistika je na vzestupu snad u všech věkových generací. Trasy mají obvykle za cíl seznámit cestovatele s místní krajinou a zajímavostmi. Jsou však takové, které se absolutně vymykají. Jednu takovou cyklostezku najdete v Poodří a můžete se zde naučit místní nářečí. Nevěříte? Přesvědčte se sami.

Vyrážíte z Jeseníku nad Odrou nebo třeba naopak.
Vyrážíte z Jeseníku nad Odrou nebo třeba naopak.

Cyklostezka je krátká a zvládne ji tedy každý

Zmíněná cyklistická trasa leží v Moravskoslezském kraji a měří pouze 4,8 km. Zvládnou ji tedy pohodlně i děti. Prostě ideální možnost rodinného výletu. Poznáte malou část okresu Nový Jičín. Cyklostezka vede z Jeseníku nad Odrou do Vražného, případně na opačnou stranu do Hůrky. Úplně celá varianta (tedy oba směry) má oněch necelých pět kilometrů. A bude to nezapomenutelná jízda, to si pište. A hlavně čtěte.

Kreslený slovník přímo na cestě

Tato cyklistická pouť vás seznámí s mnoha výrazy moravskoslezského nářečí. Přímo na cestě, po níž se jede, je kreslený slovník. Konkrétně tedy, vždy obrázek a u něj výraz v nářečí. Autorem je designér Radek Leskovjan. Můžete vzít jed na to, že se pobavíte náramně. Především ti cyklisté, kteří žijí ve vzdálenějších oblastech České republiky a místní běžná mluva je jim zhola cizí.

Cesta vede do Vražného.
Cesta vede do Vražného.

Víte například co znamená rožni?

Kreslený a vtipně pojatý slovník moravskoslezského nářečí toho obsahuje opravdu hodně. Jen tak namátkou. Víte, co znamenají slova jako rožni, pazury či děvucha? Nebudeme vás dlouho napínat. Rožni je rozsviť, pazury jsou ruce a děvucha je dívka. Nejlepší však bude, když se se vším seznámíte osobně. Stezka je krátká, tak se můžete zdržet a nikam nespěchat. Takovou jízdu na kole jinde nezažijete.

Nezapomeňte ani na Jeseník a cílové stanice

Cyklistická vyjížďka s neobvyklým programem je fajn, ale byla by škoda úplně vynechat i město a obce na cestě. Jeseník nad Odrou je poprvé připomínán roku 1383. Mají zde zámek, kostel Nanebevzetí Panny Marie a zajímavou přírodní památku Meandry Staré Odry. V Hůrce si lze prohlédnout kapli svaté Anny. Vražné pak leží přímo na historické moravsko – slezské zemské hranici. Je zde kostel svatého Petra a Pavla a hlavně rodný dům přírodovědce a zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela.

Poznáte část okresu Nový Jičín.
Poznáte část okresu Nový Jičín.

Podobné články