Rádi ve volných chvílích provozujete cyklistiku? A stejně s nadšením u toho poznáváte zajímavá místa? Pak je tu pro vás velmi pestrá cyklistická stezka Po stopách českých králů. Možná se vám zdá název trochu nadnesený, nicméně má svůj význam. Cyklotrasa vás provede místy, které v historii českého království hrály svou roli a kde se čeští králové skutečně pohybovali. Po stopách českých králů se dnes může vydat prakticky kdokoli.

Začíná se v Berouně.
Začíná se v Berouně.

Krajem řeky Berounky

Cyklostezka Po stopách českých králů je vytýčena ve Středočeském kraji. Díky ní poznáte nádherný kraj v okolí řeky Berounky a dokonce si sami můžete vybrat směr cesty. Po stopách českých králů totiž nabízí různé varianty. Na své si tak mohou přijít i sváteční cyklisté, kterým nejde o to, aby ušlapali co nejdelší vzdálenost. Start je vždy společný, tedy konkrétně v Berouně. Nezbývá, než si připravit kola, dopravit se do Berouna a hurá na cestu.

První větev je nejdelší

Jak už bylo řečeno, začíná se v Berouně a u této větve cyklotrasy Po stopách českých králů na všechny zájemce čeká 47 km. Z Berouna se vydáte proti proudu řeky Berounky směrem na Stradonice (kdysi zde bylo keltské oppidum) a do Nižboru (zde si můžete prohlédnout zámek či sklárnu Rȕckl). Z Nižboru vede stezka k hradu Křivoklát (stojí nad Rakovnickým potokem) a můžete jet buď okolo zámku Nižbor nebo přes Žloukovice (okolo Muzea motocyklů Křivoklát). Hrad Křivoklát pochopitelně stojí za prohlídku a navíc zde mají vyhlídku Paraplíčko, odkud je krásný výhled na Berounku.

Nechybí informační tabule.
Nechybí informační tabule.

Druhá a třetí větev jsou kratší

Druhá větev má pouhých 19 km. Opět z Berouna se vydáte směrem na Králův Dvůr a Karlovu huť. Nedaleko na Krušné hoře je rozhledna Máminka s výhledem na Křivoklátsko. Dále svá kola nasměrujete ke Zdicím (nabízí se prohlídka Muzea Výtopna) a ke hradům Točník a Žebrák. Třetí větev Po stopách českých králů je opět krátká – 20 km. Z Berouna odjedete po směru Berounky přes Tetín (pozůstatky hradu) do Srbska a Karlštejna (určitě si prohlédněte tento hradní skvost). Trasa dále vede přes Hlásnou Třebáň až do Dobřichovic.

Královské město Beroun

Po stopách českých králů má vždy společný start a možná je v tom trochu symboliky. Beroun byl královským městem. Leží na soutoku Berounky a Litavky, zhruba 30 km od Prahy, tedy na spojnici mezi Prahou a Plzní. Zdejší historické centrum tvoří městskou památkovou zónu. Prohlédnout si můžete pozůstatky městského hradebního opevnění, kostel Svatého Jakuba či novorenesanční Duslovu vilu, kde je dnes galerie. Nedaleko centra je kopec Městská hora s rozhlednou a také vrch Děd s rozhlednou. Nevynechejte návštěvu Muzea Českého krasu. Zkrátka a dobře je toho hodně k vidění a o zážitky nebudou nouze. Cyklostezka Po stopách českých králů určitě nezklame.

Berounka je krásná i za večera.
Berounka je krásná i za večera.

Podobné články