Některá místa jsou všeobecně známá a přitom se taky nalézají tam, kde bychom je ani snad vůbec nečekali. Příkladem může být Sibiř. Už dítě na základní škole ví, kde se nachází Sibiř a jaké tam asi vládnou podmínky. Zároveň tohle místo láká nejednoho cestovatele. Paradoxy? Možná. Nicméně, víte, že Sibiř můžete navštívit i vy a dost možná jste tam už byli, aniž byste si to uvědomili? Zapomeňte na onu ruskou Sibiř a spíše se soustřeďte na Českou Sibiř s velkým Č na počátku. Česká Sibiř je totiž nedílnou součástí naší domoviny.

Příroda České Sibiře.
Příroda České Sibiře.

Na pomezí dvou českých krajů

Česká Sibiř leží na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje. Centrum tvoří obec Miličín v okrese Benešov a rozhraní České Sibiře se pohybuje v okolí měst a obcí Votice, Jankov, Ratměřice, Neustupov, Smilkov, Sedlec – Prčice a rovněž okolí Blaníku. K České Sibiři se počítá oblast Miličínské vrchoviny. Samozřejmě, že těch měst a obcí je v daném území víc, ale opravdu nelze všechny vyjmenovávat- Takto máte základní představu o tom, kde se tato oblast nachází a už patrně víte, zda jste zde někde byli či nikoliv. Pokud tedy v České Sibiři přímo nežijete.

Drsné podmínky daly vzniknout názvu

Možná se ptáte, proč vlastně název Česká Sibiř? A ptáte se dobře. V daném území totiž obecně panují drsnější klimatické podmínky, než jinde v republice (pokud nepočítáme horské krajiny). Zima je tady větší a delší. Výraz Česká Sibiř použil poprvé a také zpopularizoval novinář a spisovatel Jan Herben. Tento pán v roce 1907 napsal fejeton V České Sibiři, a to na základě vlastních zkušeností z pobytu zde. Prý byl tehdá i se svým společníkem překvapen jak velká zima tady panovala, když v Praze už měli skoro jaro.

Miličín - centrum České Sibiře.
Miličín – centrum České Sibiře.

Krásná příroda na dosah

Opusťme na chvíli drsné klimatické podmínky a podívejme se na to příjemné. Česká Sibiř je možná jiná, ale také má své přednosti. Najdete zde kopcovitou krajinu s mnoha lesy, loukami, rybníky či pastvinami. Ideální možnosti pro pobyt v přírodě. Mají zde množství pěších turistických tras a stejně tak dost cyklistických stezek. Česká Sibiř zahrnuje rovněž známé turistické oblasti Toulava a Kraj Blanických rytířů. Můžete zde prostě prožít celou svou dovolenou a nebudete litovat. Kromě celé rodiny vezměte i svého psího parťáka.

Zajímavých míst je bezpočet

Česká Sibiř disponuje bezpočtem zajímavých míst. Jedná se například o zámek Vrchtovy Janovice, rozhlednu Velký Blaník, zříceninu hradu Zvěřinec, pivovar Vítek u Prčice, lidovou architekturu v osadě Ounuz pod Javorovou skálou, zámek Konopiště, rozhlednu Drahoušek či naučnou stezku Padák. V zimě si užijete radovánky ve Ski areálu Monínec a běžkařské trasy jsou úplnou samozřejmostí. V samotném centru České Sibiře pak je lákavá Stezka za historickými objekty Miličína a pokračovat můžete po Naučné stezce Čeňka Kraupnera. Nezbývá, než vám popřát příjemný pobyt.

Votice jsou součástí České Sibiře.
Votice jsou součástí České Sibiře.

Podobné články