Krajské a statutární město Jihlava je srdcem Vysočiny a rozléhá se na 78,85 km2. Metropole leží na Českomoravské vrchovině v nadmořské výšce 525 m n. m. na hranici Moravy a Čech. Ovšem historicky, ale i dnes, je Jihlava vždy moravská. Severní částí města protéká také stejnojmenná řeka, která společně se Svratkou ústí do vodní nádrže Nové Mlýny na jih od Brna. Jihlava vřele přivítá všechny návštěvníky a její centrum i okolí dokáže zaujmout na jednodenní výlet, ale i na týdenní pobyt. Račte s námi nahlédnout do tohoto starobylého hornického města Vysočiny. Brány města se vám právě otevírají.
Nejstarší horní město v Česku
První písemné zmínky o Jihlavě se datují do 13. století. Vše začalo malou vesnicí u řeky Jihlavy. V půlce 13. století její růst akceleroval nález stříbra, která spustila místní „stříbrnou horečku“. Do vesnice se začali sjíždět horníci, řemeslníci a obchodníci z celé Evropy. Král Přemysl Otakar II. dal vystavět velké náměstí s půdorysem pravoúhlé sítě ulic a okolo města mohutné opevnění. Z Jihlavy se stalo jedno z nejmocnějších měst v království českém a město zaujalo i přední místo na právní úrovni. Se získáním hornického práva byl ve městě také vrchní hornický soud. Stříbro bylo následně skoro vytěženo a prosperitu převzalo soukenictví. Jihlavu poté postihl velký požár a později i škody následků třicetileté války. Město se několikrát obnovovalo, vždy v aktuálním dobovém stylu. Soukenictví ve městě přežilo až do 19. století, na jejímž počátku se bourají městské brány a město se tím otevřelo.
Historické jádro v srdci města
Centrum Jihlavy se může pyšnit statusem městské památkové rezervace. Masarykovo náměstí je jedním z největších v Evropě. Okolo něj stojí několik významných sakrálních staveb. Přímo na náměstí si můžete prohlédnout morový sloup z roku 1960, Neptunovu kašnu a kašnu Amfitrité. Severnímu cípu Masarykova náměstí náleží barokní kostel sv. Ignáce z Loyoly. Západní cíp zase přísluší muzeu Vysočiny se specializací na přírodu a historii regionu. Nejen náměstí ale tvoří památkovou zónu. Musíme zmínit minoritský kostel Nanebevzetí Panny Marie z první poloviny 13. století či kostel sv. Jakuba Většího s vyhlídkovou věží. Z výšky 40 metrů budete mít město a jeho blízké okolí jako na dlani. Nemůžeme zapomenout historické opevnění kolem centra a vstupní brány. Bohužel se z původních pěti dochovala už jen brána Matky Boží. Jde o jednu z hlavních dominant města společně se zbytky opevnění.
Navštivte Jihlavské podzemí
Jestli někdy zavítáte do stříbrného pokladu Vysočiny, pak ani chvilku neváhejte navštívit historické podzemí. Téměř každý dům v centru města měl sklep. Podzemní chodby vznikly v několika úrovních právě propojením sklepů. Chodby jsou vyhloubány až 18 metrů hluboko a jejich délka dosahuje 25 km. Jihlavské podzemí je druhá největší podzemská síť v České republice. Zajímavostí místního podzemí je fosforeskující chodba. Nebo-li, pokud zhasnete, zdi chodby budou vyzařovat slabé světlo (světélkovat). Jihlavské podzemní prostory vám mohou nabídnout klasický historický okruh, ale také kolektory a pro fajnšmekry bude zajímavý okruh „Alfa – kryt civilní obrany“. Návštěva historického podzemí a Alfa krytu vám zabere zhruba 45 minut. Kolektory stihnete do jedné hodiny.
V Jihlavě si užijete nejen historii
Na hranici centra za říčkou Jihlávkou najdete jednu z prvních zoo bez mříží. Udělejte si procházku lesoparkem podél Jihlávky nebo si udělejte výlet na Pivovarskou naučnou stezku. Cyklistickým nadšencům lze doporučit dálkovou cyklostezku do rakouského Raabs. Podél Jihlávky je na severu města zbudovaná i dráha pro inline bruslaře. Jakmile budete mít sluníčka dost, vyrazte do aquaparku Vodní ráj s velkým bazénem a jedním z nejdelších krytých tobogánů v zemi. Automobilové nadšence zaujme speciální polygon na periferii města, kde pravidelně probíhají „školy smyku“ nebo-li kurzy bezpečné jízdy a cvičí se zde také hasiči a policisté. Kdo by se nechtěl sportu aktivně účastnit, může zkusit zápas hokejového klubu Dukla Jihlava. Pro fotbalové fanoušky by mohl být atraktivní zápas mateřského klubu FC Vysočina Jihlava.
Kultura a gastronomie
V srdci Vysočiny se pořád něco děje. V červnu se koná jihlavský havířský průvod s dobovými kostýmy a pořádnou dávkou alegorie. Říjen obvykle nabídne Mezinárodní festival dokumentárních filmů. V průběhu roku navštivte některou z akcí festivalu Mahler Hudba tisíců. Mezi další akce zmíníme průvod sv. Martina, Vysočina Fest, Jihlavský půlmaraton nebo jarmarky. Je toho ale mnohem více. Gastronomické jazýčky zavedou kroky do místního pivovaru Ježek, kde můžete pivo ochutnat a prohlédnout si i jeho výrobu. Na dobré jídlo si zajděte do Tří Knížat nebo do Radniční restaurace. Obě najdete hned na náměstí. Kdo by chtěl vyzkoušet kubánskou nebo jihoamerickou kuchyni, zamiřte do Buena Vista na jihu města.