Betlémy nás provázejí již pěknou řádku let. Zvláště pak v čase adventním a vánočním dostávají zcela mimořádný význam. V nejedné rodině se betlémy stavějí, a to jak pod vánoční stromeček, tak třeba někde na poličku apod. Obecně jsou betlémy vítány a pokud jsou vyvedeny umělecky, tak ještě více přitahují pozornost. V České republice je celá řada možností kam se za betlémy vydat. Jedním z příkladů je ten, který se nachází v Horní Lideči. A veřejnosti je přístupný nejen o Vánocích.
Vítejte v Beskydech
Horní Lideč leží v okrese Vsetín ve Zlínském kraji. Ocitnete se v Beskydech, a to na Valašsku. K našim slovenským sousedům odtud není daleko a oba národy zde k sobě vždy měly tak nějak blízko, což se projevilo i při tvorbě betlému. Betlém Horní Lideč byl totiž realizován ve spolupráci se slovenskou obcí Pohňany. Naplánujte si výpravu do Beskyd, vezměte celou rodinu či partu kamarádů a jeďte se podívat na unikátní dílo šikovných mistrů.
Česko – slovenský mechanický betlém
Mechanický vyřezávaný betlém v Horní Lideči je vpravdě česko – slovenský. Pracovalo na něm patnáct českých a slovenských řezbářů. Betlém navíc představuje nejzajímavější historické události, zvyky a řemesla česko – slovenského pomezí, konkrétně tedy ze Zlínského kraje a Trenčínského kraje. Uvidíte například Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, Radhošť, zámek Buchlovice, Trenčínský hrad či zámek Bojnice.
Množství figurek a staveb
Celá stavba se rozkládá na ploše 170 metrů čtverečních a samotný betlém zabírá 50 metrů čtverečních. Je zde 230 figurek, z toho 75 pohyblivých a více než 100 staveb. Každý řezbář odvedl kus práce a ukázal svůj um. Výsledkem je vpravdě unikátní betlém. Prakticky jde o technickou památku. Součástí celé expozice je rovněž filmový snímek pojednávající o celé oblasti zmíněného česko – slovenského pomezí. Betlém můžete navštívit kdykoliv v roce, nicméně v čase vánočním má přeci jen své kouzlo na vyšší úrovni.
Projděte si Horní Lideč
Horní Lideč stojí minimálně za procházku, tak toho využijte, když už zde budete. Obec leží 6 kilometrů od Valašských Klobouk, a to na říčce Senici. První písemná zmínka pochází z roku 1518. prohlédnout si můžete kostel svatého Václava se zvonicí či roubenou sýpku z 19. století. Sbíhají se zde jak samotné Beskydy, tak i Javorníky a Bílé Karpaty. Nedaleko odtud jsou Pulčínské skály se svým známým skalním městem.